Lidovky.cz

Íránci před policií utekli. Ženy zůstaly, mají vzor

Svět

  10:01
TEHERÁN/PRAHA - Manželka opozičního prezidentského kandidáta Músávího, Zahra Rahnavardová, se nebojí stát po jeho boku na všech shromážděních. Její odvaha inspirovala i další iránské ženy, aby vyšly do ulic.

Nerozlučná dvojice. Zahra Rahnavardová a íránský opoziční vůdce Mír Hosejn Músáví. foto: Olivier Laban-MatteiAFP

„Nemohl jsem uvěřit svým očím. K demonstrantům se blížili policisté a muži v prvních řadách se rozhodli raději utéct. Otočili se a za nimi stály nehybně desítky žen. Neutíkaly. Nebály se.“ Tak popsal atmosféru posledních týdnů v Teheránu íránský student Nígar Mortazáví.

Celý svět také před pár dny obletěly snímky dívky Nedy, která vykrvácela na následky střelných zranění. Ženy v íránských ulicích nejsou podle expertů ničím novým. Všechny ale nyní překvapilo jejich množství a také jejich odvaha. Jak mnohé z nich přiznávají, mají velkou inspiraci - Zahru Rahnavardovou, manželku opozičního prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího.

Čtyřiašedesátiletá Zahra vystřídala v minulosti několik významných funkcí. Byla rektorkou teheránské ženské univerzity či poradkyní bývalého prezidenta Muhammada Chátámího. Nyní se odvážila zajít ještě dál a porušila tak všechny dosavadní íránské tradice - na většině volebních shromáždění stála po boku Músávího.

Na sobě sice měla tradiční černý čádor, ale s květinovým vzorem. „Vždy říkala, že ženy a muži jsou si rovni, a její účast na kampani přiměla mnohé další ženy, aby se také staly aktivními,“ citoval americký list USA Today Íránku Dochí Fásíhíanovou.

Rahnavardová, což je její dívčí jméno, však nepodporuje Músávího jen svou přítomností na demonstracích, ale sama dává často hlasitě najevo svůj názor na současné dění v zemi. „Propusťte všechny zadržené,“ vyzvala íránské úřady ve středu. „Je velmi smutné, že bylo zatčeno tak velké množství lidí,“ dodala v prohlášení umístěném na internetových stránkách svého muže. „Mojí povinností je pokračovat v protestech, aby byla bráněna naše práva,“ uzavřela.

Músávího manželka je nejen uznávanou pedagožkou, ale i umělkyní. Její sochy zdobí několik teheránských náměstí. Músávího pojala za manžela v šedesátých letech a mají spolu tři dcery. Jak uvedla v nedávném rozhovoru pro BBC, mají hodně společného. „Máme podobné zkušenosti. Takže já radím jemu a on zase mně,“ uvedla.

Během celé kariéry se snažila bojovat za větší práva žen. Na tradičním zahalování ale trvá. „Ženy vždy nosily šátky, je to napsané i v koránu - muslimské ženy se mají zahalovat,“ řekla.

Nyní Zahru za její vystupování mnozí přirovnávají k americké první dámě. Ona to odmítá. „Nejsem Michelle Obamová. Jsem Zahra Rahnavardová,“ nechala se slyšet na tiskové konferenci ještě před prezidentskými volbami 12. června. „Velmi si ale cením všech ženských aktivistek kdekoli na celém světě,“ dodala.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.