Lidovky.cz

Rada dohlížitelů: volby byly nejspravedlivější od revoluce

Svět

  11:54
TEHERÁN - Íránská rada dohlížitelů dnes konstatovala, že prezidentské volby z 12. června byly nejspravedlivějšími volbami v zemi za posledních 30 let. Žádost opozice anulovat výsledky hlasování, v němž obhájil své vítězství Mahmúd Ahmadínežád, zamítl tento nejvyšší íránský ústavní orgán již v úterý.

Ajatolláh Alí Chameneí. foto: ČTK

"Rada dohlížitelů téměř dokončila posuzování stížností poražených kandidátů... Můžeme s jistotou prohlásit, že při hlasování nedošlo k žádným podvodům... Posuzování ukázalo, že volby byly nejspravedlivější od revoluce," konstatoval mluvčí rady.

Požadavek na zrušení výsledků hlasování vznesli poražení kandidáti Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí. V ulicích Teheránu protestují proti volebním výsledkům již dva týdny tisíce demonstrantů a aktivistů.

Nepokoje, jež postupně slábnou, si vyžádaly až 20 obětí z řad civilistů a osm mrtvých na straně členů dobrovolných milicí, které protesty rozhánějí.

Na dnešek je plánována vzpomínková akce za jednu z obětí demonstrací, mladou Íránku Nedu, jejíž skon v sobotu na ulici byl zachycen na mobilní telefon a okamžitě rozšířen internetem.

Ministři zahraničních věcí ekonomicky nejsilnějších zemí sdružených ve skupině G8 dnes vyzvali Írán k dodržování základních lidských práv a svobody vyjadřování podle mezinárodních úmluv, které Teherán ratifikoval.

V souvislosti s řešením íránské povolební krize ministři G8 zdůraznili potřebu vedení demokratického dialogu, uvedl po první části dnešního jednání ministrů G8 český ministr zahraničí Jan Kohout, který na schůzce zastupuje předsednictví EU.

Podněcuje k násilí CIA?

V pondělí Írán vyhostil dva britské diplomaty. Londýn následně reagoval vypovězením dvou íránských zastupitelů. Ve středu oznámil Teherán omezení diplomatických vztahů s Velkou Británií. Podle ministerstva informací (dříve zpravodajských služeb a bezpečnosti) bylo několik osob s britskými pasy přímo zapojeno do povolebních násilností v Íránu.

Nejvyšší íránští představitelé v posledních dnech v souvislosti s povolebními nepokoji v Teheránu obvinili Spojené státy a Velkou Británii z vměšování do íránských vnitřních záležitostí.

Ministr vnitra Sádek Mahsúlí podle agentury AFP přišel s obviněním, že "výtržníci" demonstrující proti znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dostávají peníze od americké Ústřední zpravodajské služby CIA a exilové opozice.

V rozhovoru pro CNN to dnes zopakoval i íranský velvyslanec v Mexiku Mohammad Hassan Ghadírí, podle kterého je smrt demonstrantky Nady velice podezřelá.

"Otázka je, jak je možné, že byla dívka Neda zastřelena zezadu, natáčená několika kamerami, navíc v místě, kde se očividně žádná demonstrace nekonala?" Podle něj se jedná o plánovanou provokaci zahraničních tajných služeb či opozičních sil. Nebylo by to podle něj poprvé, kdy se americká rozvědka aktivně vměšuje do vnitřních záležitostí cizích států.

Mluvčí CIA George Little tato obvinění popírá. "Veškeré názory, že CIA je odpovědná za smrt této mladé dívky jsou nemorální, absurdní a útočné."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.