Lidovky.cz

Češi už EU nevedou, francouzský tisk píše o úlevě

Evropa

  17:17
PAŘÍŽ - Závěr českého předsednictví v Evropské unii byl přijat v Evropě s velkou úlevou, uvádějí dnes francouzské deníky Le Figaro a Libération. Oba listy podle svého zvyku opět podrobují české působení v čele unie zdrcující kritice.

Fischer a Topolánek foto: AFP

"Po neustálém vybočování z kurzu a po výpadcích českého předsednictví si Evropa oficiálně vydechuje úlevou: volantu se dnes ujímají Švédové, jež provází pověst vážnosti a chladnokrevnosti," píše provládní Le Figaro.

Opoziční a levicový Libération, který píše o "konci pražského kalamitního cyklu", cituje francouzského diplomata, který "se nemůže vzpamatovat z toho, s jakou nedočkavostí čekal na švédské předsednictví".

"Přestože Stockholm v rozporu se svými závazky nepřijal euro, jeho lehký euroskepticismus se nedá srovnávat s eurofobií a amatérismem, které předvedla česká vláda během svého půlročního předsednictví, jež skončilo v úterý večer za velké úlevy v evropských metropolích," tvrdí Libération.

"Tímto je pro Švédsko šest uplynulých měsíců svěceným chlebem: bude těžké být horší," podotýká list.

Le Figaro k tomu dodává, že "po manýrách českého předsednictví" bude švédský premiér Fredrik Reinfeldt, který tvrdí, že má rád domácí práce a hudební skupinu ABBA, s největší pravděpodobností v evropských metropolích více oceňován.

"Není to ten typ, který by prohlásil, že (americký prezident Barack) Obama je na 'cestě do pekel', nebo se procházel nahý v zahradách (italského premiéra Silvia) Berlusconiho," cituje deník nejmenovaného evropského diplomata, jenž se vyjadřoval k "výstřelkům" bývalého českého premiéra Mirka Topolánka.

"Šéf středopravé švédské vlády je pro začátek pevně rozhodnutý dát co nejdříve zapomenout na mrzutosti českého předsednictví. Bilance končícího týmu posuzují evropští představitelé jako hubenou nebo dokonce 'katastrofální'," přisazuje si odpoledník Le Monde. Podle listu sice Praha přispěla k pokročení v otázkách jako snížení DPH či finanční regulace, ale nová přechodná vláda se starala hlavně o běžné záležitosti a konzultovala své priority s velmi euroskeptickým Klausem.

Podle Libération byla katastrofální předchozí Topolánkova vláda, tu současnou pod taktovkou Jana Fischera naopak pochválil sám francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Červnový summit byl fakticky úspěšný, neboť dokumenty, které měly být přijaty, byly schváleny bez obtíží.

"Česká bilance je po politické stránce katastrofální. Je to poprvé od roku 1958, kdy byla svržena vláda během předsednictví," tvrdí Libération a cituje diplomatický zdroj, podle kterého "reflex národní jednoty nehrál vůbec žádnou roli".

"Topolánek jen hromadil chyby. Poté, co loni v říjnu označil evropský plán záchrany bank za 'finanční komunismus', věren svému nadčasovému liberalismu odmítl svolat mimořádný summit věnovaný finanční krizi. Francouzsko-německý tandem mu v únoru musel zkroutit ruku, aby s tím souhlasil," tvrdí Libération.

Podle deníku nemohou evropští partneři České republice také zapomenout, že se jim pokusila podsunout k podpisu text vyjadřující podporu Izraeli na začátku konfliktu v Gaze. List pak připomíná kritizovaná slova Topolánkova mluvčího o tom, že šlo spíš o obrannou než útočnou operaci a že se český premiér odmítl osobně vydat na Blízký východ. Tím prý uvolnil prostor pro Sarkozyho, který byl šťastný, že mohl fakticky v předsedání unii pokračovat (Francie vykonávala předsednictví před Českem).

Libération dále uvádí, že Česko nechtělo zasahovat ani do plynové krize, kterou označilo za obchodní konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. "Krize musela nejprve zasáhnout unii, když Moskva zablokovala dodávky, aby se Topolánek zapotil a našel řešení," dodává.

Podle listu "by se daly příklady amatérismu dál vypočítávat", například když Češi jednostranně opustili konferenci Durban II po antisemitských výrocích íránského prezidenta navzdory společnému postoji sedmadvacítky. Za choulostivý označil fakt, že zastupování unie museli dočasně převzít Švédové. "Ode dneška už nebudou jen zaplácávat díry," dodává Libération.

Podle Le Figaro nicméně Francie pohlíží i na Švédsko s jistými obavami, protože se jejich názory liší v několika zásadních otázkách. Na rozdíl od Paříže Stockholm aktivně podporuje vstup Turecka do EU a švédský premiér je označován za ultraliberála, který nesdílí Sarkozyho stanovisko o potřebě státních intervencí do ekonomiky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.