Lidovky.cz

Britové v Afghánistánu pociťují největší ztráty na životech, Obama je ocenil

Svět

  18:04
LONDÝN - Osm britských vojáků bylo v Afghánistánu zabito během 24 hodin. Počet obětí z řad britské armády v deseti červencových dnech tak vzrostl na 15, sdělila dnes agentura Reuters. Britský premiér Gordon Brown dnes varoval, že letošní léto bude pro vojáky v Afghánistánu "velmi nesnadné".
Vojáci v Afghánistánu, ilustrační foto

Vojáci v Afghánistánu, ilustrační foto foto: ČTK

Mezi mrtvými, o nichž informovalo ministerstvo obrany, je i pět příslušníků britských ozbrojených sil, kteří přišli o život během hlídky při dvou explozích. Je to nejvyšší počet zabitých Britů při jediném

Obama ocenil britské vojáky

Americký prezident Barack Obama se zapojil do britské debaty o válce v Afghánistánu a označil britskou spoluúčast za
nesmírně důležitou v boji proti teroristům v Pákistánu a Afghánistánu.

"Velká Británie hraje výjimečnou roli v této koalici. Chápe, že není možné připustit, aby se Afghánistán nebo Pákistán staly útočištěm Al-Káidy, která beztrestně útočí na vlakové stanice v Londýně nebo na budovy v New Yorku."

útoku.

Společně s těmito oběťmi povstaleckého násilí v jihoafghánské provincii Hílmand tak za posledních deset dní zahynulo již 15 britských vojáků.

Britská armáda zahájila v oblasti 23. června operaci nazvanou Panteří dráp (Panther's Claw), která je koordinována s operací amerických a afghánských sil nazvanou Úder meče (Strike of the Sword).

Gordon Brown: Ještě to neskončilo

Od začátku bojů proti afghánskému radikálnímu hnutí Taliban v roce 2001 přišlo v Afghánistánu o život nejméně 184 britských vojáků.

"Letošní léto bude velmi těžké. Ještě to neskončilo, ale je důležité, aby mezinárodní společenství došlo až do konce ve svém boji," řekl dnes v reakci na poslední ztráty britský premiér Gordon Brown. Prohlásil, že "strategie je dobrá", ovšem připustil, že vojáci vedou "nebezpečnou a nesnadnou bitvu".

Britský ministr zahraničí David Miliband na pozadí hlasů zpochybňujících roli britských jednotek v Afghánistánu obhajoval jejich přítomnost v této středoasijské zemi. Brání podle něj tomu, aby se Afghánistán "znovu stal líhní terorismu a odrazovým můstkem k útokům na nás".

Bezpečnost v Afghánistánu je podle něj v zájmu Británie. "Jde o budoucnost Británie, protože víme, že pohraničí Afghánistánu a Pákistánu je využíváno k strašlivým útokům nejen na USA, ale i na Británii," řekl zpravodajské stanici BBC.

Náčelník generálního štábu britské armády Jock Stirrup zastává názor, že se v Afghánistánu rodí "skutečné vedení". Británie podle něj v několika uplynulých dnech přinesla "velice smutné oběti". Upozornil také, že budou i další mrtví, trval však na tom, že hnutí Taliban v Afghánistánu "prohrává".

"Každému, kdo zvláště v posledních třech letech navštívil Hílmand, kde jsme obyvatelstvu zajistili nezbytný stupeň bezpečnosti, je naprosto jasné, že se tu začíná rodit skutečné vedení," dodal s tím, že vojáci v Afghánistánu procházejí "nesnadným okamžikem, protože talibanci pochopili, že Hílmand je životně důležitý. Pokud tam prohrají, pak prohrají všude, a proto mobilizují všechny síly, co mají." Jih Afghánistánu patří k hlavním baštám Talibanu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.