Lidovky.cz

Fischer: Pád vlády nebyl šťastný, ale celou EU nepoškodil

Svět

  10:42
BRUSEL/ŠTRASBURK - Pád Topolánkovy vlády během českého předsednictví Evropské unie nebyl šťastný. Europoslancům to dnes ve Štrasburku řekl český premiér Jan Fischer v projevu, ve kterém shrnul výsledky šestiměsíčního působení Česka v čele EU. Na rozdíl od mnohých si však nemyslí, že by vládní krize v ČR poškodila celou unii.

Jan Fischer. foto: ČTK

"Dokázali jsme plnit naše priority a řešit neočekávané aktuální problémy," uvedl Fischer s tím, že cítil po svém nástupu na premiérský post velkou podporu od Evropské komise a především od jejího předsedy José Barrosa.

"Silnou podporu jsem cítil i od členských států," dodal.

Fischer si rovněž pochvaloval, že priority českého předsednictví, které bývalý premiér Mirek Topolánek označoval jako tři E (energetika, ekonomika a EU ve světě), se ukázaly jako navýsost "aktuální a platné".

Čechům se podle něj podařilo především uchránit unii před hospodářským protekcionismem a podařilo se mu vyřešit i některé institucionální otázky, které se týkají zejména záruk pro Iry, jež mají vést ke schválení lisabonské smlouvy v opakovaném irském referendu. "Stejně tak jsme obstáli ve věci, v níž nám mnozí nevěřili. Ve věci institucionální reformy," uvedl Fischer.

Zejména kvůli pádu české vlády bývá české předsednictví EU, které skončilo v červnu, hodnoceno v zahraničí spíše negativně. Češi měli navíc podle analytiků smůlu, že jejich slavný moment v čele EU přišel po ambiciózním francouzském předsednictví, navíc v době ekonomické krize a v okamžiku, kdy se unie snaží dořešit institucionální reformy. Barroso dnes nicméně v plénu české předsednictví chválil.

"Rád bych zdůraznil politický význam českého předsednictví. Bylo to poprvé, kdy bývalý člen Varšavského paktu stanul v čele EU," uvedl šéf Evropské komise s tím, že Češi během uplynulých šesti měsíců zaznamenali "ohromující konkrétní výsledky". Vyzdvihl především dohodu o celé škále opatření, které se týkají nové podoby regulace finančních trhů, jež má odvrátit opakování finanční krize v budoucnosti.

Kritiky se naopak Čechům dostalo z vlastních řad, konkrétně od nového místopředsedy EP a sociálnědemokratického poslance Libora Roučka, který promluvil za socialistickou frakci. "Mé obavy o nestabilitě se bohužel naplnily. Touto nestabilitou bylo (předsednictví) naplněné, nejenom pádem vlády," řekl Rouček. Byla to přitom jeho mateřská strana ČSSD, která hlasování o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě vyvolala.

Nový místopředseda Evropského parlamentu ale našel pro české předsednictví i slova chvály. "Myslím, že ČR si vedla velmi dobře při řešení plynové krize," poznamenal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.