Lidovky.cz

UNESCO konstatuje poničení Babylonu spojeneckými vojáky

Svět

  12:32aktualizováno  14:59
PAŘÍŽ - Vojáci Spojených států a jejich spojenců při invazi v Iráku vážně poškodili jednu z nejvýznamnějších starověkých památek na světě - zbytky města Babylonu. Ve zvláštní zprávě to uvedla Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Mezi poškozenými objekty je i známá Ištařina brána.

Američtí vojáci u repliky Ištařiny brány foto: Reprofoto

Zpráva byla zpracována na základě dobrozdání institucí několika států a také dvou inspekcí expertů UNESCO. Zahrnuje jen fakta, na nichž se všichni shodli.

Ve starověkém Babylonu, který v letech 2003 až 2004 sloužil jako základna koaličních sil, byly způsobeny podstatné škody kopáním zákopů napříč památkami, planýrováním terénu nebo přerušením cest. Některé škody vznikly už před uvedenou dobou, některé další po ní, uvádí se v materiálu.

"Vzhledem k historickému a archeologickému významu Babylonu jsou nejnovější poukazy na jeho poškození během jeho vojenského využívání zvlášť vážné," řekl ředitel oddělení UNESCO pro Irák Muhammad Dželíd na dnešní pařížské tiskové konferenci, na níž byla zpráva zveřejněna.

Mezi škodami způsobenými před okupací Iráku spojeneckými silami UNESCO zmiňuje rozsáhlé úpravy, které byly v Babylonu provedeny v rámci ambiciózního restaurátorského projektu irácké vlády od roku 1978. Jeho součástí byla i výstavba nového paláce tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna, svrženého invazí v roce 2003.

Za války v roce 2003 bylo archeologické město vyplundrováno. Obsah muzeí starověkých králů Chammurabiho a Nabuchodonozora (Nabukadnezara) byl rozkraden a zničen, uvádí UNESCO v komuniké.

Škody nebyly způsobeny úmyslně

Za potěšující označuje, že nejsou žádné známky zlovolného nebo náhodného poničení Babylonu počínaje prosincem 2004, kdy odtamtud spojenecké síly odešly. Za nynější největší problém UNESCO považuje zanedbanost a nedostatečnou údržbu místa.

Babylon, založený před více než 4000 lety, leží asi 90 kilometrů jižně od Bagdádu. Po invazi vedené Američany v roce 2003 tam byl zřízen vojenský tábor nazývaný Camp Alpha.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.