Lidovky.cz

Americké novinářky omilostněné v Severní Koreji se vrátily domů

Svět

  17:02
WASHINGTON - V doprovodu tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona se dnes ze Severní Koreje do vlasti vrátila dvojce amerických novinářek. Severokorejský vůdce Kim Čong-il jim po setkání s Clintonem udělil milost a nařídil obě ženy propustit z vězení. Na letišti v Burbank u Los Angeles novinářky přivítali příbuzní a kolem 200 novinářů. Setkání s nejbližšími bylo plné emocí, nechyběly slzy.

Propuštěné novinářky se vítají na letišti se svými blízkými. foto: ČTK

Nad návratem novinářek vyjádřil mimořádné potěšení i Bílý dům. Prezident Barack Obama řekl, že se mu velmi ulevilo, že obě ženy jsou v bezpečí doma, a poděkoval Clintonovi za vynaložené úsilí.

Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny.

Připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Přílet do USA
První z letounu vystoupila šestatřicetiletá Euna Leeová, Američanka korejského původu, a hned v náručí sevřela svou čtyřletou dcerku. Stejně pohnutá byla i dvaatřicetiletá Laura Lingová, Američanka čínského původu, když se objala se členy své rodiny. "Je to jeden z nejkrásnějších dnů mého života. Cítil jsem, že se něco dobrého stane a ono se stalo," řekl otec Lingové novinářům.

Pak z letounu vystoupil Clinton, který na schůzce se severokorejským vůdcem dojednal propuštění novinářek. Dostalo se mu velkého potlesku všech přítomných, ještě na letištní ploše se objal s Goreem.

Clinton prohlásil, že je velmi šťasten, že novinářky byly osvobozeny ze severokorejského vězení. V prohlášení, které vydala jeho kancelář v New Yorku, označil situaci obou za dlouhé utrpení, a dodal, že nyní je spokojený, že jsou obě znovu s těmi, co je milují.

Prohlášení Bílého domu
Prezident Obama dnes řekl, že se mu mimořádně ulevilo, že obě ženy jsou bezpečně zpět v USA. "Chci poděkovat prezidentovi Billu Clintonovi, už jsem měl příležitost mu to říci, za mimořádné humanitární úsilí, které vyústilo v propuštění dvou novinářek," zdůraznil Obama.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs řekl, že Clinton bude o své cestě mluvit přímo s Obamou. Znovu ale opakoval, že Clinton severokorejskému vůdci nepředal žádné prezidentovo poselství. "A když nebylo poselství, určitě také nebyla omluva," dodal Gibbs s narážkou na tvrzení severokorejských úřadů, že Clinton se v Pchjongjangu za chování amerických novinářek omluvil.

Důvody KLDR k propuštění novinářek
Zatím není jasné, proč KLDR ženy propustila. Někteří analytici soudili, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek při vyjednávání se Spojenými státy Hillary Clintonová, manželka Billa Clintona, která je šéfkou americké diplomacie, dnes v Keni řekla, že propuštění novinářek nesouvisí s jednáním o severokorejském jaderném vyzbrojování. Znovu vyzvala Pchjongjang, aby se vrátil k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu. Jednání, jichž se účastnily také USA, Rusko, Čína, Japonsko a Jižní Korea, Severokorejci letos na jaře přerušili kvůli kritice, kterou vyvolal jejich raketový test.

"Budoucnost našich vztahů se Severokorejci je opravdu na nich. Ať si vyberou," vzkázala Clintonová Pchjongjangu, který podle ní buď může pokračovat v provokacích, nebo se může vrátit se k jednacímu stolu.

Clintonové také popřela zprávu severokorejské tiskové agentury, že se Clinton za incident s novinářkami omluvil Kim Čong-ilovi. "To není pravda, to se nestalo," řekla Clintonová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.