Lidovky.cz

Rok po válce v Gruzii: Saakašviliho 'triumf' - přežil

Svět

  22:02
TBILISI/PRAHA - Z války vyšla nejhůř ze všech. Jako poražená země přišla Gruzie fakticky nejen o Jižní Osetii, ale i o druhou separatistickou enklávu, Abcházii. Naopak „získala“ dalších asi 30 tisíc uprchlíků a ekonomicky se téměř zhroutila, k čemuž přispěla i světová finanční krize. Jedinou radost může mít gruzínský prezident Michail Saakašvili snad jedině z toho, že i po roce konflikt politicky přežívá – tedy zatím.

Michail Saakašvili foto: ČTK

Vše se seběhlo rychle, v noci na 8. srpna 2008. Ruské tanky přejely ze severu gruzínskou hranici a zahájily největší vojenskou operaci od roku 1994. Tehdy ale zaváděly "ústavní pořádek" na svém území, v severokavkazském Čečensku.

Válku o Jižní Osetii nadále vnímají v Tbilisi jako agresi a porušení mezinárodního práva. Je to jedno z mála tvrzení, na kterém se v Gruzii shodnou téměř všichni. Jak vládnoucí elita v čele se Saakašvilim, tak i různorodá opozice, či část "nepolitické" veřejnosti.

Válka v Gruzii

Saakašvili se během týdne, kdy válka trvala, ukázal jako příliš zbrklý, nezkušený a mladý vojevůdce. Během následujícího, poválečného roku zklidnil svůj styl a zahájil boj, ve kterém měl větší šanci vyhrát než v zápase s Ruskem. Boj o politické přežití, o udržení se v roli gruzínského vůdce i po drtivé porážce ve válce.

Zatím se mu to daří a zdá se, že šanci vydržet v prezidentském křesle do roku 2013, kdy mu vyprší prezidentský mandát, přece jen má. A nebojí se ani případného dalšího konfliktu s Ruskem – tedy alespoň podle svých slov: "Ano, budeme se bránit. Ale je to strašlivý scénář," přiznává Saakašvili.

Více o loňském konfliktu mezi Ruskem a Gruzií se dočtete v pátečních LN.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.