Lidovky.cz

V dole v Handlové zahynulo patrně všech dvacet zavalených horníků

Svět

  0:01aktualizováno  10:13
HANDLOVÁ - Při pondělním výbuchu v uhelném dole ve středoslovenské Handlové zahynulo pravděpodobně všech 20 zavalených horníků a záchranářů. Třináct obětí stále označováno za nezvěstné. Nalezeno bylo sedm těl, z nichž šest už bylo z místa neštěstí vyneseno. Záchranné práce pokračují.

Důlní neštěstí v Handlové - příbuzní foto: Reuters

Záchranáři objevili šest těl asi 65 metrů od předpokládaného epicentra výbuchu. Podle nich v místě neštěstí dál panují podmínky neslučitelné se životem, je tam příliš vysoká teplota, nízký obsah kyslíku a naopak velké množství oxidu uhelnatého.



Sedmé tělo bylo nalezeno později, ale nebylo ještě vyneseno. Informace z rána hovořily o osmi nalezených tělech, nebyly však potvrzeny.

Obhlídka místa ukazuje, že "tyto podmínky neumožnily přežít asi ani jedné osobě a s vysokou pravděpodobností lze říci, že smrt všech nastala v době výbuchu," prohlásil už v noci ministr hospodářství Ĺubomír Jahnátek.

Zpravodajka slovenské televize TA3 řekla, že nalezená těla je velmi těžké identifikovat a že k tomu bude možná nutný rozbor DNA.

V dole se v pondělí ráno vznítil uhelný prach a záchranáři šli požár hasit. Vzápětí nastala exploze ve štole ležící v hloubce 330 metrů, v níž se už od 17. června netěží. Oběťmi se stalo devět horníků a jedenáct záchranářů. Podle agentury Reuters se předpokládá se, že všichni jsou slovenští občané. Ve slovenských dolech pracuje také hodně Poláků. Primátor Handlové Rudolf Podoba na dnešním briefingu řekl, že třináct obětí byli obyvatelé města.

"Pravděpodobnou příčinou neštěstí byla exploze zplodin nedokonalého hoření uhelného prachu, jehož požár sfárali záchranáři uhasit," uvedl po výbuchu generální ředitel dolů Peter Čičmanec. Při nedokonalém hoření mouru vzniká vodík a kysličník uhelnatý, jejichž směs je výbušná.

Čičmanec také řekl, že teď jsou na místě tři čety záchranářů, kteří se snaží ochlazovat prostředí, aby bylo možné dostat se dál. Složení ovzduší v podzemí se neustále analyzuje.

Horické neštěstí v Handlové

Ačkoliv příčina výbuchu je zřejmě známá, bude předmětem důkladného vyšetřování stejně jako úroveň dodržování bezpečnostních pravidel. Vlastní šetření už provádí Obvodní důlní úřad v Prievidzi i policie.

Výběr největších katastrof na Slovensku a v českých dolech

 28. července 1976 - Letadlo československých aerolinií se 79 lidmi na palubě letící z Prahy se při přistání v Bratislavě zřítilo do jezera Zlaté písky. Havárii přežili pouze čtyři cestující; jeden z nich zemřel krátce nato v nemocnici na následky zranění.

6. července 1995 - Celkem 17 mrtvých si vyžádala nehoda českého autobusu u Kolárovic poblíž Žiliny. Autobus, který vezl zaměstnance firmy Modelárna z Nemošic u Pardubic a jejich rodinné příslušníky, sjel z vozovky a spadl z výšky asi dvaceti metrů.

červenec 1998 - Při nejničivější povodni za poslední desetiletí zahynulo více než padesát lidí z romské obce Jarovnice u Prešova. V rozvodněné říčce Svinka zahynuly hlavně malé děti a jejich matky.

10. srpna 2009 - Po výbuchu v uhelném dole v Handlové se řadu hodin pohřešovalo 20 lidí. Pozdě večer záchranáři objevili těla šesti lidí. Neštěstí ale nepřežilo pravděpodobně ani ostatních 14 pohřešovaných.

Největší neštěstí v českých dolech:

1892 - Požár v dolu Marie u Příbrami, při němž zahynulo 319 havířů, je největším důlním neštěstím v historii českých zemí.

1894 - Při výbuchu v karvinském uhelném dole Jan a František zahynulo po trhací práci 235 horníků.

3. ledna 1934 - Výbuch důlního plynu v dole Nelson III v Oseku u Duchcova v podkrušnohorském uhelném revíru si vyžádal 142 obětí.

7. července 1961 - Při požáru v Dolu prezident Gottwald v Havířově-Horní Suché zemřelo 108 lidí.

Po výbuchu vyfáralo devět horníků, jsou v nemocnici
Z nezavalené části dolu se již během pondělí podařilo dostat na povrch devět zraněných horníků i záchranářů, kteří byli převezeni do nemocnice.

Zraněné zasáhla tlaková vlna výbuchu v jiné části dolu, asi 150 až 200 metrů od epicentra exploze. Většina měla lehká zranění hrudníku, hlavy a končetin, která nevyžadovala hospitalizaci.

Dnes se bude neštěstím zabývat slovenská vláda. Podle premiéra Roberta Fica by mimo jiné měla rozhodnout o vyhlášení státního smutku a o finanční pomoci pozůstalým.

Rodinám obětí pomáhá zvláštní tým, který se vedle psychické podpory snaží například urychlit postup při vyřizování nezbytných úředních úkonů. "Některé situace vyžadují i zásah lékařů," citoval server sme.sk vedoucího týmu Radovana Bránika.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.