Lidovky.cz

Moskva ničila stopy po Katyni, Putin má přijet do Polska s omluvou

Svět

  12:03
PRAHA/VARŠAVA - Ještě v sedmdesátých letech sovětská KGB podle nově objevených dokumentů likvidovala stopy po masakru desítek tisíc zajatých polských důstojníků popravených na začátku druhé světové války.

Sousto pro nacisty. Za protektorátu se ve výlohách pražských obchodů objevila kampaň, kterou v souvislosti s katyňským masakrem rozpoutali nacisté. Využili jej, aby ukázali, že zlo páchají Sověti. foto: ČTK

Ruský premiér Vladimir Putin, který si přijede na začátku září do Polska připomenout 70. výročí začátku války, by ale mohl pronést slova, která Poláci téměř sedm desítek let od Moskvy čekají. Slova omluvy. Nebo přinejmenším "spor o Katyň" uzavřít.

Ještě na konci komunismu Moskva rezolutně popírala, že by polské důstojníky zavraždila sovětská tajná policie, a naopak vše sváděla na nacisty. Ti po obsazení západní části SSSR hromadné hroby polských důstojníků objevili a masakr použili k propagandě - výstavy ukazující stalinská zvěrstva se konaly po celé okupované Evropě.

Sověti masakr popírali celou válku i po ní. V polských učebnicích se v době komunismu uvádělo, že Poláky zavraždili nacisté - přestože drtivá většina Poláků byla přesvědčena o opaku. Vinu sovětů za Katyň přiznal až na konci osmdesátých let poslední prezident SSSR Michail Gorbačov. V posledních letech však v Rusku opět zní hlasy, které to popírají.

Nahrává tomu i skutečnost, že velká část těl se stále nenašla. Nyní se ukazuje proč. Polský deník Gazeta Wyborcza přinesl v pondělí dokumenty, které dokazují, že Sovětský svaz cíleně zahlazoval stopy po masakru. "V lese nedaleko cesty Charkov-Bielgorod se na prostoru kolem padesáti metrů propadla země. Vytvořily se tu jámy od tří do šesti metrů. Jedna byla rozkopána. Jsou v ní vidět kosti a části lidských mrtvol. Kosti leží kolem jam. Jsou tam i zbytky vojenských bot cizího původu," píše v dopise z roku 1969 generálplukovník Vitalij Nikiščenko, náčelník ukrajinské KGB, svému vrchnímu sovětskému šéfovi Juriji Andropovovi. V dopise připomíná, že u Charkova bylo v roce 1940 popraveno několik tisíc důstojníků a generálů "buržoazního Polska".

Nikiščenko navrhl, aby byla zahájena dezinformační kampaň, že tu nacisté zastřelili své zajatce a dezertéry. Andropov ale odpověděl, že dezinformační kampaň nestačí, místo nařídil oplotit, uzavřít a hlídat posádkou 21 lidí. Dal rozkaz ostatky Poláků zničit tím, že se prosypou vápnem a znovu zakopou. Na likvidaci byl rozpočet deset tisíc rublů a na práce měla KGB čtyři roky.

Ruská prokuratura před časem ukončila bez vznesení obvinění šetření katyňského masakru. Pracuje však polsko-ruská komise historiků, diplomatů a politiků, která se zřejmě rychle blíží dohodě.

Desítky miliard dolarů
Podle deníku Nězavisimaja gazeta by měla být přijata právě v rámci již zmiňované cesty ruského premiéra Vladimira Putina. "Rusové odtajní materiály vyšetřování, které v letech 1995-2000 prováděla prokuratura, a polská vláda se zaváže, že se "k případu nebude za žádných okolností vracet".

Od Putinovy návštěvy ve Varšavě si obě země slibují obnovení nyní velice chladných vztahů, provázených ruským omezením polského exportu, polským vetem rozhovorů o dohodě EU-Rusko nebo slovní přestřelkou kolem války v Gruzii. Polsko a Rusko jsou přitom velkými obchodními partnery. Obchodní výměna dosáhla loni téměř 30 miliard dolarů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.