Lidovky.cz

V Afghánistánu přibývá obvinění z podvodů při prezidentských volbách

Svět

  17:13
KÁBUL - Obvinění z volebních podvodů při nedávných prezidentských volbách v Afghánistánu jsou natolik vážná, že by mohla ovlivnit výsledky. Oznámila to dnes komise zabývající se volebními stížnostmi, která od čtvrtečních voleb dostala 225 stížností.

Prezidentské volby v Afghánistánu. foto: ČTK

Podle šéfa komise Granta Kippena je mezi nimi 35 obvinění ohrožujících volební výsledek. Týkají se prý jak hlasování o prezidentovi, tak o provinčních radách. Předběžné výsledky mají být zveřejněny až v úterý, ale za vítěze se už prohlásili dosavadní prezident Hamíd Karzáí a bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Ten v sobotu Karzáího obvinil z využití státního aparátu k zfalšování výsledků v jižních provinciích.

Dnes řekl, že může svá obvinění dokázat. "První zprávy, které máme, jsou znepokojující. V celém Afghánistánu mohou být tisíce podvodů," řekl dnes na tiskové konferenci.

Sdělil také, že většina hlasů pro Karzáího je z jihoafghánských okresů, kde se kvůli násilnostem vůbec nehlasovalo. Z míst, kde k urnám přišlo jenom deset procent oprávněných voličů, je prý hlášena čtyřicetiprocentní účast.

"To je důkaz masivních podvodů," řekl Abdulláh.

Jeden z velitelů pohraniční stráže v kandahárském okresu Spínbuldak Abdar Rázik prý učinil volební místnost z vlastního domu a do uren naházel hlasy pro Karzáího. Také další volební místnosti byly v jeho pracovním obvodu na pákistánské hranici.

Rázik obvinění popřel. Řekl, že lidé ve Spinbuldaku hlasovali v oficiálních volebních místnostech, které byly ve školách a mešitách. On a jeho podřízení se prý věnovali zajištění bezpečnosti a s podvody nemají nic společného. "Ti, kdo hovoří o podvodech, jenom šíří propagandu. Ať mi cokoli z toho dokážou," řekl Rázik.

Abdulláh řekl, že doufá, že podvody odhalí komise pro to ustavená. On sám prý nedůvěřuje afghánské volební komisi.

Další z kandidátů ukázal novinářům roztrhané volební lístky, na nichž prý bylo jeho jméno, avšak pracovníci ve volebních místnostech je vyhodili.

Pozorovatelé říkají, že volby byly věrohodné, ale zároveň třídí vznesené stížnosti. Těch nejzávažnějších je prý 35 a většinou se týkají manipulace s hlasy. Kippen očekává, že případů bude víc, protože zatím byly shromážděny jenom ty z Kábulu a z provinčních metropolí.

Hlavní afghánská skupina pozorovatelů tvrdí, že nejčastější jsou případy, kdy se volební pracovníci, kteří měli být nezávislí, pokoušeli v místnostech voliče ovlivnit ve prospěch určitých kandidátů. Pozorovatelé také zaznamenali, že hlasy odevzdali lidé, kteří ještě neměli volební oprávnění.

Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Richard Holbrooke řekl, že "sporné volby jsou i v USA a že očekává, že se vynoří určité pochybnosti i v Afghánistánu". "Vůbec by mne to nepřekvapilo, očekávám to. Ale nepředbíhejme situaci," řekl v rozhovoru, který poskytl televizi AP v provincii Herát. USA si prý s hodnocením regulérnosti afghánských voleb počkají až na výrok volební komise a komise, která se zabývá stížnostmi.

Oficiální výsledky se očekávají až v září. Nezíská-li žádný z kandidátů přes 50 procent hlasů, bude se pravděpodobně v říjnu konat vyřazovací kolo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.