Lidovky.cz

Policie podezírá pár únosců Dugardové i z dávných vražd

Svět

  0:03
PLACERVILLE - Kalifornští vyšetřovatelé prohledávají dům Phillipa Garrida podezřelého z únosu jedenáctileté dívky v souvislosti s dalším, nedořešeným případem zavražděných prostitutek z 90. let. Garrida a jeho ženu Nancy úřady v pátek obvinily, že unesli tehdy jedenáctiletou Jaycee Lee Dugardovou a zadržovali ji 18 let.

Phillip Garrido a Nancy Garridová, kteří podle policie unesli v roce 1991 Jaycee Lee Dugardovou a 18 let ji věznili. foto: AFP

Únosce s ní navíc údajně zplodil dvě děti. Podle agentury AFP a zpravodajské stanice BBC manželský pár dnes u soudu v Placerville uvedl, že je nevinný.

Podle policie byla nalezena těla zavražděných prostitutek nedaleko industriální oblasti, poblíž které Garrido pracoval v průběhu 90. let.

Proto si policie vyžádala povolení k prohlídce v Garridově domu v Antiochu nedaleko San Franciska.

INFOGRAFIKA: Únos Jaycee Lee Dugardové

Vyšetřovatelé uvedli, že žena byla v zajetí izolována od okolního světa. Její únosci ji drželi v chatrčích a stanech na zahradě svého domu. Nepustili ji do školy ani k doktorovi. Někteří sousedé prý ale měli podezření, že v areálu rodiny žijí další osoby. Jeden z nich to prý před třemi lety nahlásil. Úřady ale až do současnosti na zadržování matky s dvěma dětmi nepřišly. Šerif Warren Rupf se dnes postižené rodině i veřejnosti omluvil za to, že jeho lidé nebyli pečlivější a únos tehdy neodhalili.

Osmapadesátiletý Garrido byl už v minulosti trestán za znásilnění a únos. Ve dvou různých věznicích strávil dohromady více než deset let.

Únosce tvrdil, že dokáže hovořit "hlasem andělů"

"Divný, samotářský a věčně naštvaný chlapík...," Tak popsal 58letého Phillipa Garrida Dante Confetti, který bydlel v jeho sousedství celých 33 let. Poté, co byl Garrido identifikován jako únosce Jaycee Lee Dugardové, navíc vyšlo najevo, že se s největší pravděpodobností jedná o pomateného náboženského fanatika.

Dokazuje to série příspěvků, které Garrido v minulých letech vystavil na internetovém blogu "Odhalené hlasy". Únosce se na stránce popisuje jako "vyvolený prorok", který jako jediný může "probudit svět" a tím "spasit lidstvo".

V příspěvku, který vystavil jen dva týdny před svým zatčením píše, že u sebe zaznamenal schopnost "hovořit jazykem andělů". Zároveň v něm vyzývá lidi, aby mu napsali e-mail, pokud chtějí, aby jim svoji nadpřirozenou schopnost názorně předvedl. Tvrdil zároveň, že vynalezl speciální zařízení, kterým dokáže vysílat hlasy, které mu zní v hlavě. Toto zařízení prý může pomoci schizofrenikům v boji s jejich nemocí. V dubnu také založil neziskovou organizaci s názvem "Boží přání" určenou pro lidi usilující o založení nové církve.
Podle listu The Daily Telegraph se za poslední čtyři měsíce se na webové stránce objevila podobně zmatených vzkazů celá série.

Tajemné rituály
Další z jeho sousedů také popisovali, že Garrido na své zahradě pořádal v jednom ze stanů tajemné náboženské rituály.

V telefonátu, který poskytl médiím z vězení, uvedl, že zanechal vyšetřovatelům důležité dokumenty, které odhalí klíčové skutečnosti případu. "Počkejte, až uslyšíte příběh, který se stal v tomto domě. Budete ohromeni. Je nechutné, co se dělo na začátku, ale můj život to obrátilo úplně naruby. Na konci pochopíte, že to tak muselo začít," citoval jeho slova britský list The Times.

Tím zásadním zlomem pro něj bylo prý narození první dcery. "Tato dvě děvčátka usínala každý den v mých rukách od té doby, co se narodila, ale nikdy jsem je nepolíbil," dodal o svých dcerách.
                                                                                                    vas

Jaycee Lee Dugardová na archivní fotografii.

Jaycee Dugardová je prý v dobrém zdravotním stavu a vede se jí prý dobře. Úřady jí již zprostředkovaly setkání s rodinou.

Podle dosavadních výpovědí svědků unesly Dugardovou v roce 1991 dvě osoby, které ji násilím dostaly do svého vozu, když šla na autobusovou zastávku.

V USA pohřešují sto tisíc lidí. Většina jsou děti

Ve Spojených státech se dnes podle oficiálních statistik pohřešuje kolem 110 tisíc lidí, z toho více než polovinu tvoří děti do 18 let. Asi nejznámější a nejdiskutovanější případ se udál v roce 1979 v New Yorku. Ze světa tehdy záhadně zmizel šestiletý Etan Kalil Patz (před osmi lety byl prohlášen za mrtvého, jeho tělo se však nikdy nenašlo). Právě v souvislosti s jeho zmizením vyhlásil v roce 1983 tehdejší prezident Ronald Reagan "Den pohřešovaných dětí". V kalendáři připadá na 25. května, kdy se Etan ztratil.

Ten den šel poprvé sám na autobus do školy, ale na zastávku už nedošel. Rodiče oznámili jeho zmizení policii krátce po poledni. Večer už bylo do pátrací akce v okolí čtvrti SoHo, kde rodina bydlela, zapojeno více než sto policistů a desítky psů. Po šestiletém Etanovi se však slehla země. Rodiče, policie i organizace, které pátraly po unesených dětech, rozjeli velkou kampaň. To od té doby se na obalech s mlékem začaly objevovat portréty pohřešovaných dětí.

Záhadu zmizení malého Etana se však nikdy nepodařilo objasnit. Jako nejpravděpodobnější se jeví verze, podle níž Etana zavraždil Jose Antonio Ramos, bývalý přítel děvčete, které dítě občas po večerech hlídalo. Ramos se k jeho vraždě údajně přiznal spoluvězňům v Pennsylvánii, kde si odpykával trest za zneužití. Řekl jim, že tělo dobře ukryl a nikdy neprozradí kam, protože to byl "strašný pohled" a nikdo by ho pak nechtěl zastupovat u soudu. Etanův otec posílá Ramosovi každoročně v den synových narozenin do vězení fotografii dítěte, na jejíž rub píše už léta velkými písmeny tu samou větu: Co jste provedl mému chlapečkovi?

K největším organizacím, které dnes pátrají po unesených nebo zmizelých dětech, patří Vanished Children’s Alliance se sídlem v kalifornském San Jose. Ročně prý registruje statisíce oznámení, naštěstí se většina z nich zpravidla do roka vyřeší (leckdy jde o útěky z domova).

"Zpravidla se nabízejí stovky vysvětlení. Pravdu zjistíme, až když se dotyčný najde, což se bohužel v řadě případů už asi nikdy nepodaří," řekla Trish Williamsová z Child Quest International, další organizace, která se specializuje na hledání pohřešovaných dětí.
                                                                                                    cer

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.