Lidovky.cz

Milionářský závod: Německá policie zabavila auta i diamanty

Svět

  12:02aktualizováno  16:11
ŘEZNO/PRAHA - Bavorská policie zadržela celkem pětatřicet rychlých aut, která se účastnila druhého ročníku neoficiálního závodu luxusních vozů Diamond Race. Majitelům se je chystá vydat 6. září, tedy až po plánovaném konci klání.

Diamond Race (fotografie z roku 2008) foto: ČTK

Krom toho, že byli řidiči zabavených vozidel nuceni pokračovat v cestě autobusem, musí také zaplatit pokutu ve výši tisíc eur (přes pětadvacet tisíc korun). Sdělilo to hornofalcké policejní prezidium.

Vedle oficiálního prohlášení prezidia o zabavených automobilech se ovšem LN dozvěděly od hlavního pořadatele Diamond Race Milana Markoviče, že mu němečtí policisté závodu později zabavili i diamanty, které mohli účastníci v závodu vyhrát. "Policie vtrhla do hotelu, v němž jsme se měli ubytovat a zabavila nám veškeré klíče od pokojů, od bezpečnostních sejfů, osobní věci i diamanty," řekl Markovič.  

Česká policie nemohla závodníky zastavit, zákon neporušili

Česká policie tvrdí, že nemohla zastavit účastníky závodu, neměla prý na to prostředky a zákon, který by to umožnil, závodníci neporušili. Aby policisté zabránili majitelům drahých aut pokračovat v jejich jízdě, museli by řídit opilí, způsobit smrtelnou nehodu či sedět za volantem bez řidičského oprávnění.

Nic takového policie nezaznamenala, řekla Veronika Benediktová z policejního prezidia.

Pořadatelé akce na svých stránkách nicméně uvedli, že v plánované trase přesto dál pokračují - účastníci ovšem vyměnili své luxusní vozy za autobus. "Je to skutečné dobrodružství plné nových zkušeností - mnozí účastníci totiž nikdy v životě autobusem necestovali," dodal Markovič.

Akce Diamond Race, jež je českou obdobou známého milionářského závodu Gumball 3000, začala 3. září a měla skončit 6. září. Přihlásilo se na ni pětačtyřicet vozidel. Auta vyrazila ve čtvrtek z Prahy, jejich trasu ale pořadatelé nezveřejnili. Uvedli jen, že zkombinovali "evropské metropole s kouzelnou přírodou".

Účastníci měli bydlet v luxusních hotelích a stravovat se v restauracích oceněných michelinskou hvězdou. Na cestě je čekalo převýšení 2000 metrů, dálnice i horské serpentiny. Večery měly vyplnit takzvané párty v bílém slavnostním či závodnickém oblečení, a v duchu diska 80. let.

Zásah jako z oblíbeného seriálu Kobra 11

Své německé kolegy o neoficiálním závodě informovala česká policie. Bavorská centrála proto hned vyslala na dálnici z Prahy do Norimberku a z Weidenu do Řezna všechny dostupné síly. Tři desítky vozů zadrželi příslušníci kousek za česko-německou hranicí u bývalého přechodu Waidhaus, dalších pět ve Furth im Waldu a Horním Bavorsku.

"Zatím pětatřicet zajištěných vozidel zůstane pod policejním dozorem do 6. září, tedy do plánovaného konce závodu. Tím by se mělo zabránit pokračování nepovolené akce," sdělila hornofalcká policie.

O zastavení akce rozhodla podle ní hornofalcká regionální vláda. Na základě toho, že auta měla startovní čísla a vydávala se za závodní vozy, ji vyhodnotila jako nelegální závod a nařídila policii jízdu ukončit. Policisté v Německu postupovali podobně i při jiných neoficiálních kláních, která se konají každý rok. Už v minulosti obdobné ilegální závody přerušili. Podle policie totiž tyto akce nemají co dělat v běžném provozu na veřejných silnicích, ale patří na závodní okruhy.

Porušovali předpisy, policii pak poděkovali za dobrodružství

Účastníci závodu totiž porušovali předpisy a výrazně překračovali povolenou rychlost, uvedla hornofalcká policie. Přestože v Německu je rychlost na dálnicích v zásadě neomezená, na mnoha místech ji značky stanovují. Většinou je to 130 či 120 kilometrů v hodině. Další prohřešky se podle policistů týkaly předjíždění, "nátlaku" na ostatní řidiče či jiného ohrožování provozu.

"Z pohledu české policie je možné vozidlo zajistit v případě, že se řidič dopustí vážného přestupku, za který je možné uložit zákaz řízení a tím pádem následně využít institutu kauce. Možnost zadržení vozidla je do doby kauce, nicméně jedná se o to, že řidič musí přestupek spáchat," vysvětlil podle Českého rozhlasu (ČRo) ředitel české dopravní policie Leoš Tržil, proč jeho podřízení nezasáhli stejně jako němečtí kolegové.

Deník MF Dnes ale upozornil, že někteří účastníci závodu jeli na dálnici rychlostí až 250 kilometrů v hodině, což by podle ČRo na zákaz řízení stačilo. "Jakmile účastníci zjistili přítomnost policejního vozu nebo hlídky, tak ve většině případů pravidla silničního provozu respektovali," tvrdí Tržil, podle něhož česká policie pokutovala čtyři závodníky. Pořadatelé závodu dnes poděkovali německé dálniční policii "za dobrodružství", které by prý většina účastníků jinak neměla možnost zažít.

"Party pokračuje dál dle itineráře, zařídili jsme si hromadnou přepravu, paříme v soukromém autobusu," uvedli organizátoři na svém webu. Nový Diamond je prý "možná ještě lepší" než původní akce.

Podrobnosti a rozhovor 

s mluvčím hornofalcké policie čtěte v sobotním listu

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.