Lidovky.cz

Britský ministr: V propuštění teroristy z Lockerbie hrála roli ropa

Svět

  22:21
LONDÝN - Ropné a obchodní zájmy Británie hrály "velmi významnou roli" v dohodě s Libyí o propuštění Libyjce Abdala Basata Muhammada Midžrahího. Ten byl odsouzen k doživotnímu vězení za atentát na letadlo, které se v roce 1988 zřítilo na Lockerbie, a trest si odpykával ve Skotsku. Souvislost přiznal britský ministr spravedlnosti Jack Straw v rozhovoru pro deník Daily Telegraph; dosud to britské oficiální kruhy popíraly.

Abdal Basat Muhammad Midžrahí. foto: Reprofoto

"Ano, tyto zájmy hrály velmi významnou roli. Já to neskrývám," řekl Straw na otázku listu. Straw se tak stal prvním členem britské vlády, který tuto souvislost veřejně přiznal. Ještě před několika dny premiér Gordon Brown popřel, že by ropné kontrakty s Libyí měly nějakou souvislost s případem Lockerbie.

V květnu 2007 byla po dlouhém vyjednávání během návštěvy tehdejšího premiéra Tonyho Blaira v Libyi podepsána dohoda, umožňující ropnému gigantu BP těžební průzkum libyjských nalezišť v hodnotě 540 milionů liber (skoro 16 miliard korun). Letos koncem srpna skotská vláda rozhodla o Midžrahího propuštění "z humanitárních důvodů"; vědělo se již, že má neléčitelnou rakovinu prostaty.

Midžrahí, který ve vězení strávil osm let, byl jediným odsouzeným za atentát na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988. Při něm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl. Jeho osvobození a triumfální přivítání v libyjské metropoli rozpoutalo mezinárodní polemiku.

Americký prezident Barack Obama rozhodnutí skotské vlády označil za chybu, stejně jako další politici. Američané totiž tvořili většinu cestujících v inkriminovaném letadle. Objevily se znovu spekulace, že šlo o vyměněnu za obchodní dohody; Straw to dnes potvrdil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.