Lidovky.cz

Hra o Kreml: Medveděv jde proti Putinovi

Svět

  11:35
MOSKVA/PRAHA - Podle analytiků roste napětí mezi ruským prezidentem a premiérem. Prezident prý začal konečně myslet a jednat samostatně.

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv foto: AFP

Ruský premiér Vladimir Putin o víkendu jasně naznačil, že se chystá v roce 2012 znovu ucházet o úřad prezidenta. Zdůraznil ovšem, že se nejprve "po dobrém" dohodnou se současnou hlavou státu Dmitrijem Medveděvem. Jak se zachová Medveděv? Není vyloučeno, že získá výměnou nějakou velmi lukrativní funkci – že například vystřídá Putina v křesle předsedy vlády. Poslední dobou se však zdá, že prezident Putinovi nejde zas až tolik na ruku, hned několikrát si mu dokonce dovolil odporovat.

Putin řekl, že rozhodující slovo, co se voleb v roce 2012 týče, bude mít strana Jednotné Rusko. Taková narážka se dá vykládat i tak, že už teď považuje svou kandidaturu za jistou. Právě premiér, nikoliv prezident, je totiž šéfem této prominentní ruské strany, která má absolutní většinu v parlamentu.

Poslední slovo má prezident

Ze sociologických výzkumů vyplývá, že Putin si i nadále udržuje v Rusku výsadní postavení, a i když je Medveděv stále populárnější (od května se rozšířil okruh jeho příznivců dvakrát, zatímco Putin zůstal "na svém"), premiérových kvalit zatím nedosáhl.

Navíc někteří gubernátoři či prezidenti ruských republik dokážou zajistit, aby jejich oblast hlasovala podle jejich pokynů. A vedle silových složek v čele s tajnými službami a armádou je většina lokálních autorit zcela oddána Putinovi. Například čečenský prezident Ramzan Kadyrov tradičně garantuje svému "příteli" Putinovi, že v tamních volbách dosahuje Jednotné Rusko bezkonkurenčně nejlepších výsledků ve srovnání se zbytkem Ruska.

I když Putin s oblibou prohlašuje, že jsou s Dmitrijem Medveděvem "jedné krve", poslední rozhodnutí a výroky Medveděva o tom příliš nesvědčí.

Pakliže po prezidentských volbách v roce 2008 byl Medveděv považován za "poslušného" následníka, který bude jen plnit pokyny Putinova týmu, a do jisté míry je také plní, v posledních měsících se z prezidenta přece jen stává samostatná politická figura.
V některých rozhodnutích analytici vysledovali stopy rostoucího napětí mezi Kremlem a sídlem ruské vlády, Bílým domem.

Například v posledním prohlášení pro internetové stránky Gazeta.ru prezident ostře kritizuje současnou ruskou ekonomiku a zkorumpovanou státní správu. Ekonomika závislá na dobývání ropy podle něj zcela ignoruje potřeby lidí.

Medveděv opravuje Putina

Analytici ihned upozornili na to, že toto "dědictví" získal Medveděv po Putinovi a že de facto šlo o kritiku jeho ekonomického programu. Už předtím Medveděv několikrát nepřímo oponoval premiérovi nebo upozornil na jeho chybná rozhodnutí. Například "poopravil" Putina, který prosazuje společný vstup do Světové obchodní organizace pro Rusko, Kazachstán a Bělorusko. Medveděv je kategoricky proti. Minulý týden také zamítl novou dohodu Putina a ukrajinské premiérky Tymošenkové o změně podmínek tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Tak otevřené zrušení premiérova rozhodnutí si do té doby Medveděv ještě nedovolil.

Prezident také uvažuje o obnovení voleb gubernátorů, které zrušil právě Putin, aby mohl na tyto důležité funkce jmenovat "své" lidi. Regionální elity, které mohou významně ovlivnit volby hlavy státu ve své oblasti, by totiž mohly rozhodnout i o výsledku hlasování v roce 2012.

Zda Medveděvovi jeho záměr obnovit demokratický institut přímých voleb na regionální úrovni projde, či nikoliv, ukáže i jeho politickou sílu a perspektivu, či naopak potvrdí závislost na jeho "duchovním otci" Putinovi.

Související články o Rusku čtěte v pondělním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.