Lidovky.cz

Česko je Evropě pro smích, šéf unijní diplomacie vývoj nechápe

Svět

  14:26aktualizováno  16:41
BRUSEL - Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to dnes naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok unii předsedá.

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout . foto: ČTK

Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.

"Vždycky od našich českých přátel potřebujeme nějaké vysvětlivky k rychle se měnící české politické scéně," řekl po dnešním zasedání ministrů zahraničí zemí EU švédský ministr.

"Já bych se omezil pouze na konstatování, že některé věci se velmi obtížně komunikují našim zahraničním partnerům," řekl šéf české diplomacie v reakci na dotaz, jaký ČR vysílá signál partnerům v EU, když vymění vládu během předsednictví EU, mění data voleb a nemá dokončenou ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí.

Dál však Kohout odmítl situaci v Česku komentovat. Čeká prý na výsledky dalších jednání a na to, jaké se podaří najít řešení vzniklé situace.

Česká krize nesouvisí s lisabonskou smlouvou

Český ministr také zdůraznil, že není možné spojovat současné české vnitropolitické problémy s ratifikací lisabonské smlouvy. O této věci hovořil i se švédským kolegou Bildtem.

"Požádal jsem ho o to, aby se v příštích prohlášeních švédského předsednictví nebo švédských představitelů toto propojování dále neobjevovalo," řekl.

Kohout tím narážel na pondělní tiskovou konferenci švédského premiéra Fredrika Reinfeldta, který tuto paralelu například podle agentury AFP učinil.

"Vysvětlil jsem mu (Bildtovi), že ty dva procesy, které byly zmiňovány a propojovány během včerejší (pondělní) tiskové konference ve Stockholmu premiérem Reinfeldtem, to znamená proces nebo řešení politické krize v ČR a proces ratifikace LS (lisabonské smlouvy) ... jsou dva separátní procesy," podotkl Kohout.

Spojování politické krize a ratifikace lisabonské smlouvy, kterou sice v ČR schválili zákonodárci, avšak zatím nepodepsal prezident, odmítl později i Bildt.

Na dotaz, zda může být odklad českých voleb hrozbou pro ratifikaci dokumentu novinářům řekl: "Ne, to jsou dvě zcela odlišná témata." Dodal, že očekává, že pokud Irové v referendu 2. října lisabonskou smlouvu schválí, že ji pak podepíší prezidenti ČR a Polska, kteří tak zatím neučinili.

Irové jako jediní o ratifikaci lisabonské smlouvy o změně fungování EU a jejích institucí rozhodovali v referendu a jako jediní ji loni v červnu odmítli. Počátkem příštího měsíce se tam uskuteční druhé referendum.

Ratifikace zatím neskončila také v Německu, v Polsku a v ČR.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.