Lidovky.cz

Česko čelilo na summitu EU kritice. Kvůli ratifikaci Lisabonu

Evropa

  23:54
BRUSEL - Hned několik členských států Evropské unie na summitu v Bruselu kritizovalo Česko za protahování ratifikace lisabonské smlouvy o unijní reformě. Pokud by schvalování dokumentu, který stále nepodepsal prezident Václav Klaus, nadále vázlo, Češi prý ohrozí vlastní národní zájmy.

Ilustrační foto. foto: AFP

 Novinářům to po skončení summitu řekl slovenský premiér Robert Fico.

Určité výtky na adresu Prahy připustil i český premiér Jan Fischer. "Je samozřejmě fakt, že řada státníků nebo šéfů vlád vnímá ten průběh ratifikačního procesu v České republice s jistou nervozitou. A ta nervozita nepochybně bude sílit s tím, jak se bude blížit říjnová rada (summit), která se těm institucionálním otázkám bude věnovat," prohlásil po skončení jednání.

Příští summit se uskuteční ve druhé půlce října a jednat se na něm bude mimo jiné o lisabonské smlouvě, která má přinést EU dlouho očekávané reformy, i o výběru a složení nové Evropské komise, tedy výkonného orgánu EU. Ratifikační proces zatím nebyl ukončen ve čtyřech zemích.

V ČR proces zatím vázne
Jako jediní dokument odmítli v loňském referendu Irové, v jejichž zemi se nicméně 2. října uskuteční druhé hlasování. Kromě Irska zatím ratifikace neskončila v Německu, v Polsku a také v České republice. V Německu se očekává dokončení již brzy, v Polsku po případném schválení v Irsku.

V ČR proces zatím vázne. Parlament dokument schválil, ale prezident čeká na případné vyjádření ústavního soudu, na který se chce obrátit skupina senátorů s ústavní stížností zřejmě koncem září.

EU bude krátit odměny bankéřům

Evropská unie se na summitu dohodla na krácení odměn bankéřům. Stejný postoj bude prosazovat i na následujícím summitu G20, který se uskuteční na konci září ve Spojených státech. Případná omezení manažerských odměn nemají zatím ještě konkrétní obrysy.

Ale text, na němž se lídři členských států dohodli, jako jednu z možností zásahu proti značným finančním bonusům zmiňuje i zákaz vyplácení odměn v podobě akcií. Stejná praxe se přitom stala v minulosti terčem kritiky i v Česku, kde stejnou formu odměn získávali například vedoucí pracovníci energetického gigantu ČEZ.

Prémie by navíc měly být vázány na hospodaření společnosti, a to nikoliv krátkodobém, ale dlouhodobém. Pokud by jednotlivé finanční instituce tato pravidla porušily, měla by je stihnout finanční sankce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.