Lidovky.cz

Polský církevní časopis musí platit pokutu za články proti potratům

Svět

  20:36
KATOVICE - Polský katolický týdeník Gość Niedzielny a katovická arcidiecéze, která ho vydává, se mají omluvit jisté ženě za články, jež ji kritizovaly za snahu podstoupit potrat. Rozhodl o tom dnes soud v jihopolských Katovicích. Časopis například napsal, že "chtěla zabít vlastní dítě" a že "dostala odškodnění za to, že nemohla zabít své dítě".
Antikoncepce - ilustrační foto

Antikoncepce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Soudkyně, která o případu rozhodovala, řekla, že svoboda slova je základem demokratického státu, ale že na ochranu má právo i jednotlivec. Týdeník má také Alicji Tysioncové zaplatit odškodnění ve výši 30.000 zlotých (180.670 korun).

Dnešní rozsudek je jen další epizodou v příběhu Alicji Tysioncové, který je součástí debaty o potratech v Polsku. Když tato žena, která trpěla vážnou vadou zraku, v roce 2000 potřetí otěhotněla, dospěli oční lékaři k závěru, že jí hrozí dokonce ztráta zraku. Odmítli jí ale vydat povolení k interrupci ze zdravotních důvodů. Po porodu se jí problémy se zrakem skutečně zhoršily, dostala částečný invalidní důchod. Kvůli tomu, že nemohla podstoupit interrupci, se obrátila na Evropský soud pro lidská práva, který jí v roce 2007 přiřkl kompenzaci ve výši 25.000 eur (asi 629.400 korun).

Po výroku štrasburského soudu šéfredaktor týdeníku Gość Niedzielny Marek Gancarczyk uvedl, že "žijeme ve světě, kde matka dostane odměnu za to, že si přála zabít své dítě, ale nebylo jí to dovoleno". Psal také o tom, že za druhé světové války si němečtí dozorci v nacistickém táboře v Osvětimi zvykli "na vraždy a už na ně nedělaly žádný dojem". V souvislosti s rozsudkem uvedl, že dnes "je to jiné, ale stejně strašné".

Časopis dnešní rozhodnutí soudu kritizuje jako omezení svobody slova a hodlá se proti němu odvolat. Na jeho stranu se postavila hlavní opoziční strana, konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského. Jde podle něho o "šílenství", které znamená "radikální omezení svobody". Rozsudek se ale nelíbí ani vládní Občanské platformě Donalda Tuska. Naopak Magdalena Środová, profesorka etiky z Varšavské univerzity, si myslí, že "média nesmějí zapomínat na hranice, které se nesmějí překračovat, a to ani tehdy, když se chtějí k něčemu důrazně vyjádřit".

V Polsku, kde má silný vliv katolická církev, platí striktní protipotratová právní předpisy. Žena smí uměle přerušit těhotenství do 12. týdne v případě, že její život je ohrožený, nebo když je plod nenávratně poškozený nebo když otěhotněla při znásilnění nebo incestu.

hab mik

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.