Lidovky.cz

Obama považuje ženevská jednání jen za začátek, teď očekává činy

Svět

  22:40
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama považuje dnešní ženevská jednání za dobrý začátek dialogu s Íránem, ale očekává od Teheránu také konkrétní činy. V opačném případě jsou USA připraveny znásobit tlak na Teherán. Obama vystoupil s prohlášením v Bílém domě po setkání zástupců šesti mocností se zástupcem Íránu.

Barack Obama oznamuje konec plánů na umístění radaru v Česku. foto: APČTK

Americký prezident Barack Obama považuje ženevská jednání za dobrý začátek dialogu s Íránem, ale očekává od Teheránu také konkrétní činy. V opačném případě jsou USA připraveny znásobit tlak na Teherán. Obama vystoupil s prohlášením v Bílém domě po setkání zástupců šesti mocností se zástupcem Íránu.

Na ženevských jednáních bylo dohodnuto, že Írán bude spolupracovat plně a bez prodlení s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), že zpřístupní nově budovaný jaderný provoz inspekcím do čtrnácti dnů a že se další kolo sedmistranného jednání bude konat do konce října. Kromě toho se konala také bilaterální americko-íránská schůzka, první na tak vysoké úrovni po téměř 30 letech.

Obama řekl, že si Írán v Ženevě vyslechl jednotný názor ostatních účastníků jednání a že je teď na něm, aby dokázal, že neusiluje o atomovou bombu.

"Írán musí konkrétními kroky ukázat, že se bude v otázce svého jaderného programu chovat zodpovědně," řekl Obama.

V opačném případě jsou USA odhodlány zvýšit tlak na Teherán. Obama řekl, že "trpělivost světa není neomezená, těžká práce všechny ještě čeká a pouhá jednání nenahradí činy".

Prezident také prohlásil, že Íránci musejí zpřístupnit nově budovaný provoz na obohacování uranu inspektorům MAAE do dvou týdnů.

V případě, že Írán naplní činy to, co je od něj očekáváno, je prý na cestě k lepším vztahům nejen s USA, ale i se zbytkem světa. Za jeden ze vstřícných kroků, které pomohou vybudovat důvěru, Obama označil to, že íránský delegát dnes v Ženevě souhlasil s tím, že Írán bude posílat slabě obohacený uran k dalšímu obohacení do jiných zemí. Jde o uran potřebný pro výzkumný reaktor a obohacovat pro Íránce by jej mohly podle svého dnešního předběžného souhlasu Rusko a Francie.

Obamův mluvčí Robert Gibbs prohlásil, že USA jsou připraveny prosadit nové sankce, jestliže Teherán zneužije období rozhovorů k tomu, aby získal čas pro svůj nukleární program. "Ukáže-li se, že se Íránci pokoušejí jenom o co nejdelší protahování rozhovorů, pak věřím, že společně s partnery ze skupiny 5+1 dáme Írán pocítit, jak vážně to myslíme my," řekl Gibbs novinářům.

Skupinu 5+1, jejíž zástupci dnes s Íránem jednali, tvoří pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francie a Británie) a Německo.

Írán musí vzbudit důvěru

Podle Obamy je nejdůležitější, aby Írán vybudoval důvěru, a to tím, že bude o svých aktivitách otevřeně informovat. Připomněl, že teprve minulý týden Íránci informovali o nově budované továrně na obohacování uranu, o níž nevěděla ani MAAE. To, že teď chtějí do tohoto objektu pustit inspektory, považuje Obama za krok k důvěře.

Šéf MAAE Muhammad Baradej má podle amerických zdrojů do Íránu odjet o víkendu, aby podmínky inspekcí dohodl. "Muhammad Baradej bude v Teheránu tento víkend," řekl novinářům v Ženevě nejmenovaný americký diplomat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.