Lidovky.cz

Oslavy po čínsku: s vyloučením lidu

Svět

  12:15
Centrum Pekingu bylo včera v rámci oslav výročí založení komunistického státu vyhrazeno stranickým šéfům a armádě.

Oslavy v Číně. foto: ČTK/AP

"Doufal jsem, že uvidím zblízka tanky, ale nejde to," rozčiloval se osmadvacetiletý Wang Kchun, který se trmácel dlouhých osmatřicet hodin z provincie S'-Čchuan, aby byl u toho, až se bude v Pekingu slavit 60. výročí založení komunistické Číny. Nakonec se smutně přidružil ke skupince lidí, která velkolepou show sledovala v televizi. Na náměstí Nebeského klidu, kde se oslavy odehrávaly, se totiž nedostal nikdo.

Policisté stáli doslova na každém rohu a řada z nich byla vybavena hustými sítěmi na zatoulané psy a kočky. Takových, jako byl Wang Kchun, přijelo do Pekingu hodně a ze všech koutů země. Na náměstí Nebeského klidu se však dostali jen bossové komunistické strany a vybraní VIP hosté.

Pečlivě vybraný dav
Čínský prezident Chu Ťin-tchao si ve sváteční den oblékl stejný typ uniformy, který nosil Mao Ce-tung, a stanul na tomtéž balkoně v bráně Nebeského klidu, z kterého Mao před šedesáti lety přednesl svůj projev o založení komunistického státu. "Právě odsud vyhlásil předseda Mao založení Čínské republiky. Právě tady povstal čínský lid," hřímal čínský prezident. Následovala dvouhodinová show, na jejíž inscenaci se podílelo na 8000 vojáků a stotisícový dav pečlivě vybraných a vycvičených "řadových lidí". Hlavní roli hrála armáda – při vojenské přehlídce náměstím projížděly tanky a pečlivě naleštěné náklaďáky s raketovými střelami. Co se zahraničnímu pozorovateli jevilo jako příliš okatá demonstrace síly, u obyčejných Číňanů zabralo. "Jsem hrdý na naši armádu. Celý svět dnes mohl vidět, že náš národ je den ode dne silnější," řekl zpravodaji agentury Reuters Čchiou Čcheng-ťie, pětadvacetiletý podnikatel, který do Pekingu přijel z provincie Kuang-tung.



Zapněte si televizi!

"Celá ta show byla určena stranickým lídrům, měla dokázat, že to oni velí a že mají věci pod kontrolou," komentoval oslavy Čang Ming, historik z pekingské univerzity Žen-min. "Obyčejní lidé budou nadšení a hrdí, ale ve finále to není o nich. Je to jen o lídrech, kteří chtějí demonstrovat svou moc."

Jeho slova přesně vystihla situaci na ulicích – policisté, kteří hermeticky uzavřeli centrum města, nekompromisně zasahovali proti všem zvědavcům. "Jděte domů! Zmizte! Běžte domů a zapněte si televizi!" citovala jednoho z uniformovaných ochránců veřejného pořádku agentura AFP. "Tohle zkrátka není pro obyčejné lidi," posteskl si Wang Čcheng-kung.

"Vláda se ohání tím, že má nejblíž k lidu v celé historii, přitom je paranoidní a bojí se sebemenších incidentů, které by mohly zkalit lesk její moci," shrnul historik Čang Ming.

Empire State Building se kvůli Číně zbarvila do ruda

Slavný newyorský mrakodrap Empire State Building se v noci na dnešek zbarvil do ruda na počest 60. výročí vítězství komunistů v Číně. Oslava vyvolala nevoli aktivistů i místních politiků, kterým taková pocta režimu, jejž mnozí kritizují kvůli potlačování lidských práv, nebyla po chuti.



Empire State Building běžně mění své osvětlení při příležitosti různých svátků či událostí. Tentokrát proti němu ale přímo před mrakodrapem demonstrovaly asi dvě desítky příznivců Tibetu, který Čína obsadila v roce 1949. Empire State Building tak podle nich mimo jiné oslavila i 60 let čínského útlaku.

"Je ostudné, že Empire State Building vzdává tuto poctu čínské komunistické straně, režimu, který je přímo zodpovědný za smrt nejméně 30 milionů lidí v Tibetu, východním Turkestánu a Číně," řekl televizní stanici Fox News Tenzin Dorjee, Tibeto-Američan, který se angažuje v protibetském hnutí.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.