Lidovky.cz

Cameron spoléhá na protilisabonský tandem s Klausem

Evropa

  10:26
PAŘÍŽ - Předseda britských konzervativců David Cameron, který doufá, že po parlamentních volbách na jaře 2010 nahradí v premiérském křesle George Browna, počítá s českým prezidentem Václavem Klausem, že mu pomůže potopit lisabonskou smlouvu.

David Cameron. foto: ČTK

Jejich "destruktivní pakt" předpokládá, že Klaus s podpisem dokumentu opravdu počká do května nebo června příštího roku, aby Cameron měl čas uspořádat referendum v Británii, kde průzkumy veřejného mínění nenechávají nikoho na pochybách o tom, jak by hlasování dopadlo. Uvedl to dnes francouzský provládní deník Le Figaro.

Předseda ODS Mirek Topolánek ovšem v rozhovoru pro LN zpochybnil možnost, že by Cameron chtěl po volbách referendum vypsat. "Vy si myslíte, že Cameron je pitomec? Cameron až vyhraje volby, tak budeme mít my problém, aby zůstal v naší frakci. Cameron žádné referendum dělat nebude," řekl Topolánek.

Podle listu Le Figaro nyní už je jen zapotřebí se ujistit, zda Cameron, který slíbil torpédovat posílení jednoty EU, by jako premiér měl skutečně odvahu odstřelit "dvacet let evropských ambicí".

"Tento scénář není zdaleka tak ztřeštěný, jak vypadá. V Bruselu z něj polévá studený pot," píše Le Figaro.

"Když dokážete vydržet, budete mě mít okamžitě po boku," je věta z Cameronova dopisu Klausovi, který zveřejnil britský list Daily Mail.

"Vedle Camerona je Maggie Tchatcherová laskavou eurofederalistkou," cituje Le Figaro ironický výrok nejmenovaného francouzského činitele. Ten hovořil o bývalé britské premiérce, s níž udržovala unie velmi chladné vztahy.

Figaro: Klaus podnítil senátory k podání další ústavní stížnosti
Klaus podle Le Figaro ozřejmil tento komplot tím, že v Senátu podnítil další odvolání k ústavnímu soudu. Generální sekretář soudu Tomáš Langášek listu sdělil, že konečný verdikt mohou soudci vydat "za několik týdnů až za několik měsíců". Perspektiva nového odkladu přitom už dost zchladila poslední evropský summit.

Boj ze zálohy Klause a polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který také ještě smlouvu nepodepsal, má podle Le Figaro už jednu oběť - Švédsko.

Předsednická země EU již prakticky vzdala úsilí, aby chystala novou sestavu Evropské komise podle pravidel daných lisabonskou smlouvou, z čehož prý vzniká delikátní právní problém.

Po pátečním hlasování Irů v opakovaném referendu se předpokládá, že taktikou zemí EU bude zvyšovat tlak na Klause. "Jestliže si Klaus bude hrát na to, že všechno bude blokovat, přijdou následky," varoval podle listu francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche.

"Jediný muž nemůže bránit vůli 500 milionů Evropanů," tvrdil.

V pátek politik také řekl, že je po irském referendu zapotřebí překonat "pingpongovou hru" mezi Klausem a Cameronem, což označil za groteskní.

Jedním z možných způsobů, jak narušit česko-britský začarovaný kruh, je zbavit Prahu jejího eurokomisaře, jak už naznačil bývalý český premiér Mirek Topolánek. Tento trest ale vyžaduje jednomyslný souhlas všech, tedy i Čechů. Ale i bez nich jej může odmítnout jmenovat Evropský parlament, uzavírá Le Figaro.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.