Lidovky.cz

Rusko a USA: protiraketová obrana by měla být společným dílem

Svět

  15:42
MOSKVA - USA a Rusko dosáhly "podstatného pokroku" při přípravě nové odzbrojovací dohody, prohlásil po schůzce se šéfkou americké diplomacie její protějšek Sergej Lavrov. Na zvýšení sankcí vůči Íránu se ale velmoci neshodly.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clinton a její ruský protějšek Sergej Lavrov

Cílem setkání je podle Clintonové uzavření nové smouvy o snížení počtu jaderných zbraní a balistických střel do 5. prosince. Dohoda by měla nahradit stávající smlouvu START-01, kterou v roce 1991 uzavřely USA a tehdejší Sovětský svaz a jejíž platnost vyprší v prosinci 2009.

Podle Lavrova mají současně pokračovat rusko-americké konzultace o protiraketové obraně, které mají Moskvě pomoci lépe pochopit nový plán prezidenta Baracka Obamy. Podle Clintonové mají být raketové hrozby a obrana proti nim "společným dílem".

"Máme zájem spolupracovat a rozvíjet vztahy s Ruskem, včetně společného vyhodnocování hrozeb či vytvoření střediska pro výměnu informací", řekla americká ministryně.

Americko-ruská spolupráce na protiraketové obraně je podle ní ve společném zájmu: "Je důležité dohodnout se, jak budeme společně reagovat na hrozbu, jíž společně čelíme."

"Írán má právo na mírovou jadernou energetiku, ale nemá právo na jadernou zbraň. Rusko s námi v tom souhlasí," uvedla Clintonová. "Chceme jasně říci, že dáváme přednost tomu, aby Írán spolupracoval s mezinárodním společenstvím a splnil své závazky," dodala.

Lavrov: jsme proti sankcím vůči Íránu.
Sankce by podle Lavrova byly "kontrapoduktivní" za nynějších okolností, kdy je záhodno všechny síly vrhnout pro dosažení pokroku v diplomatických jednáních s Teheránem.

Minulý měsíc se Obama zřekl plánu svého předchůdce na vybudování radaru v Česku a rozmístění desítky protiraketových střel v Polsku. Proti záměru Moskva od počátku ostře protestovala jako proti přímému ohrožení bezpečnosti Ruska a podmiňovala touto otázkou i pokrok na cestě k nové dohodě o omezení jaderných zbraní.

Místo Bushova štítu ve střední Evropě hodlá Obama vytvořit levnější a mobilnější protiraketovou obranu. Moskva se nyní dožaduje podrobnějšího objasnění Obamova záměru.

Rusko chce detaily ohledně nového štítu v Evropě
Zřeknutí se Bushova plánu byl podle Lavrova "krok správným směrem", ale nešlo o ústupek Rusku. Nové Obamovy plány však nejsou společným dílem USA a Ruska, a tak je pro Moskvu důležité vědět, co obsahují a jak se budou dále vyvíjet. "Čím podrobněji se s novou koncepcí seznámíme, tím rychleji můžeme dospět k poznání, zda můžeme projekt budovat společně," řekl.

Šéfka americké diplomacie, která do Moskvy přicestovala v pondělí, se dnes setká také s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Očekává se, že bude usilovat především o ruskou podporu pro případný tvrdší postup proti Íránu, pokud Teherán nerozptýlí obavy mezinárodního společenství ze svého jaderného programu.

.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.