Lidovky.cz

Dva Češi čekají na Kubě na soud, zřejmě kvůli homosexualitě

Svět

  16:34aktualizováno  18:46
HAVANA/PRAHA - Kubánci zatkli v Havaně dva Čechy, podle vyjádření příbuzného pro stanici Frekvence 1 kvůli tomu, že údajně pobuřovali homosexuálním chováním. Informaci o zatčení potvrdila česká diplomacie, homosexualitu jako důvod zatčení ale ministerstvo zahraničí neuvedlo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Reuters

Podle ministerstva byli muži obviněni už 23. června letošního roku. "A to z trestného činu způsobení škody s návrhem trestu na odnětí svobody. Na základě informací, které máme k dispozici ale  soud dosud neproběhl," píše se ve stanovisku diplomacie, které mají Lidovky.cz k dispozici. 

Podle rozhlasové stanice byli muži zadrženi před odletem z dvoutýdenní dovolené do Prahy. "Měli velmi pobuřovat svým homosexuálním chováním, jsou partneři," řekl Frekvenci 1 jeden z příbuzných českých turistů, který si nepřál být jmenován.

Podle přátel zadržených mužů v Havaně měli být dotyční v době zatčení pod vlivem alkoholu. Přátelé také tvrdí, že napadli policistu, který je okřikl.

Také publicista Petr Burda Frekvenci 1 řekl, že za zatčením muselo být asi něco jiného než homosexuální chování. "Homosexualita není na Kubě trestná,v posledních letech tam z Česka jezdí čím dál více gay a lesbických párů na dovolenou, muselo za tím být něco více," prohlásil Burda, který má přehled o homosexuální komunitě.

Homosexualita na Kubě
Homosexuálové to neměli v minulosti na Kubě jednoduché. Po kubánské revoluci v roce 1959 byli gayové a lesby označeni za asociální živly a ideologické devianty. Mnozí přišli o práci a někteří byli posláni do pracovních táborů. Tisíce dalších uprchly ze země. V roce 1979 přestala být homosexualita trestným činem, přesto mohli být gayové či lesby odsouzeni na tři měsíce až jeden rok vězení za veřejné pohoršování.

Situace se začala měnit v 90. letech. V roce 1992 prezident Fidel Castro prohlásil, že "homosexualita je přirozeným lidským chováním, které je prostě nutno respektovat". Na Kubě však nadále přetrvává silný machistický kult a v myslích mnohých Kubánců jsou stále živé vzpomínky na drastické pronásledování homosexuálů v minulosti. Mnoho Kubánců se navíc staví negativně už k samotné existenci leseb a gayů na Kubě, natož k legalizaci jejich partnerských svazků.

Téma homosexuality citlivě zachytili ve svém slavném filmu Jahody a čokoláda kubánští režiséři Tomás Gutierrez Alea a Juan Carlos Tabío. Snímek pojednávající o přátelství kultivovaného homosexuála a komunistického radikála byl v roce 1995 nominován na Oscara, což bylo vzhledem k americko-kubánským vztahům označováno za převratné.

Potíže měl Pilip i Schwarzenberg

V lednu 2001 se na ostrov vypravil také tehdejší poslanec Unie svobody Ivan Pilip a někdejší studentský vůdce Jan Bubeník. Vezli například vybavení pro tamní disidenty. Policie je ale zatkla a propuštěni byli až po osobní intervenci tehdejšího předsedy Senátu Petra Pitharta - ten ale nejprve musel v hotelu čekat na přijetí u Fidela Castra.

A v roce 2005 byl kvůli setkání s disidenty ze země vypovězen senátor Karel Schwarzenberg.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.