Lidovky.cz

OSN jedná o Goldstonově zprávě. Podle Izraele je tendenční

Svět

  12:18
JERUZALÉM - Izrael se obává ničivých dopadů Goldstonovy zprávy o zimní válce v pásmu Gazy, v níž jsou židovský stát, stejně jako hnutí Hamas vládnoucí v Gaze, obviňovány z válečných zločinů, napsala agentura DPA.

Richard Goldstone foto: Reuters

Zpráva jihoafrického obhájce lidských práv Richarda Goldstona, kterou Izrael zprvu nebral nijak vážně, se postupem času stala nebezpečnou politickou časovanou bombou. Po názorovém obratu palestinského vedení v Ramalláhu se tímto dokumentem v těchto dnech přece jen zabývá Rada OSN pro lidská práva v Ženevě.

Zprávu, kterou Izrael odmítl jako jednostrannou a tendenční, si toto grémium samo objednalo. Palestinci doufají, že mimořádné zasedání ženevské rady OSN by mohlo být prvním krokem k obžalobě izraelských politiků a armádních činitelů před Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

Izrael hned od počátku odmítl jakoukoliv spolupráci s Goldstonovým týmem a neumožnil ani žádné rozhovory s obyvateli oblastí, jež byly terčem stálého raketového ostřelování palestinských radikálů z pásma Gazy. Zpětně se ukázalo, že tato chybějící spolupráce byla vážnou chybou, jak soudí i mnozí izraelští komentátoři.

Mírový proces s Palestinci šel k ledu

Devět měsíců po skončení bojů válka v pásmu Gazy nadále zuří na politickém bojišti. Debaty o krvavé ofenzivě s 1400 palestinskými mrtvými pokračují a Izrael čelí dlouhodobým škodám na několika frontách.

Bilaterální vztahy s někdejším vojenským spojencem v regionu, Tureckem, jsou ohroženy.

Izraelský tisk mluví o Kainově znamení

"V politickém ohledu jsou dopady ofenzivy Lité olovo ničivé," napsal ve čtvrtečním listu Jediot Achronot Sever Plotzker. "Naše diplomatická pozice nebyla už dlouhá léta tak špatná jako dnes." Goldstonova zpráva "zůstane vryta do paměti intelektuálních elit na Západě a poštvaných mas v muslimském světě,". Tento "obžalovací spis" bude podle něj ještě mnoho let Izrael pronásledovat. "Toto Kainovo znamení se už nedá smýt," uzavřel.

Mírový proces s Palestinci a nepřímé rozhovory se Sýrií jsou u ledu.

V Izraeli se už nepovažuje za vyl oučené, že by tehdejší izraelské vedení mohlo být obžalováno před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu. Premiér Benjamin Netanja hu zdůraznil ve svém pondělním projevu v parlamentu, že v takovém případě nevydá ani vojáky, ani tehdejší nositele politické odpovědnosti a rozhodnutí - trojici (premiéra) Ehuda Olmerta, (ministryni zahraničí) Cipi Livniovou a (ministra obrany) Ehuda Baraka.

V Goldstonově zprávě se doporučuje postoupit případ do Haagu, jestliže Izrael do tří měsíců sám nenechá vyšetřit obvinění z porušování lidských práv nezávislou komisí. Ve více než 20 případech už obvinění prošetřuje sama izraelská armáda. Organizace na ochranu lidských práv a západních spojenci ale tlačí na Izrael, aby v zájmu hodnověrnosti zahájil nezávislé vyšetřování.

Rada OSN je prý vůči Izraeli zaujatá

Izrael se cítí být v Goldstonově zprávě neprávem odsouzen. Izraelská velvyslankyně u OSN Gabriela Šalevová ve středu řekla, že zpráva podporuje a legitimizuje terorismus. Goldstonovo vyšetřování je podle ní "odměnou pro teroristické organizace".

Kritika zprávy zazněla i z překvapivé strany: podle názoru šéfky izraelské organizace ochránců lidských práv Betselem Jessiky Montellové je Rada OSN pro lidská práva jednoznačně "nepřiměřeně a nepoměrně zafixována na Izrael".

V rozhovoru zveřejněném v listu Jerusalem Post Montellová také odmítla obvinění, podle nichž si Izrael záměrně bral na mušku palestinské civilisty. Kromě toho si prý Goldstonova zpráva zaslouží výtku, že pouze "slabě a zdráhavě" odsuzuje zneužití civilního obyvatelstva v pásmu Gazy bojovníky Hamasu.

Podrobnosti a analýzy reakcí na Goldstonovu zprávu čtěte v sobotním vydání listu

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.