Lidovky.cz

Obětí atentátu na íránské revoluční gardy přibývá, je jich už 42

Svět

  7:52
TEHERÁN - Při nedělním sebevražedném atentátu v jihovýchodním Íránu přišlo o život 42 lidí, mezi nimiž je několik velitelů revolučních gard, místní kmenoví vůdci i civilisté. K útoku se přihlásila sunnitská povstalecká skupina, která bojuje na jihu Íránu za práva Balúčů. Gardy ale útok připsaly silám ze zahraničí s náznakem viny Spojených států. Íránská televize zase poukázala na možný podíl Velké Británie.

Sebevražedný atentát si vyžádal už 42 obětí foto: AFP


Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mají na 120.000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

V chudé provincii Sístán a Balúčestán na jihozápadě země, kde se atentát odehrál, žijí menšinoví sunnité. Podle agentury Reuters útok jen dokládá prohlubující se nestabilitu v oblasti, která je častým dějištěm střetů mezi bezpečnostními jednotkami, sunnitskými povstalci a překupníky drog. Sístán a Balúčestán leží na hranici s Pákistánem a část jeho obyvatelstva tvoří sunnitští Balúčové, kteří obývají také pákistánské pohraničí.

Z 68 milionů Íránců 89 procent vyznává šíitský islám, Balúčové se řadí k deseti procentům sunnitů.

Íránští představitelé ze zodpovědnosti obvinili Spojené státy a Velkou Británii, což Washington kategoricky odmítl. K atentátu se přihlásila skupina, která si říká Boží vojáci (Džundalláh) a bojuje za práva sunnitských Balúčů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.