Lidovky.cz

Klausovy obavy? Nejnesmyslnější argument, tvrdí konzervativec

Evropa

  10:48
LONDÝN - Vysoký představitel britské Konzervativní strany Kenneth Clarke v neděli označil obavy prezidenta Václava Klause z nároků sudetských Němců v souvislosti s lisabonskou smlouvou o reformě Evropské unie za "nejnesmyslnější argument o lisabonské smlouvě", jaký kdy slyšel. List The Times označil vyjádření, které Václav Klaus poslal ústavnímu soudu, za poslední pokus smlouvu vykolejit.

Václav Klaus. foto: AFP

Václav Klaus vzdoruje smlouvě, která se mu nelíbí, i když ji schválily obě komory parlamentu, napsal list a připomněl, že Klaus je poslední překážkou k její konečné ratifikaci. Vyjádření, které poslal v souvislosti se stížností skupiny senátorů a které se obává zrušení jednomyslného rozhodování v některých oblastech, označily The Times za "poslední pokus smlouvu vykolejit".

Klaus byl v kontaktu s šéfem britských konzervativců Davidem Cameronem kvůli možnosti, že by vydržel dost dlouho, aby umožnil konzervativcům vyhrát volby a uspořádat britské referendum o "Lisabonu". Nedávno ale řekl, že nebude s to vydržet tak dlouho, napsal list.

Konzervativní stínový ministr obchodu Kenneth Clarke dal v neděli najevo, že má na smlouvu odlišný názor než Cameron, když v televizním rozhovoru Klause zkritizoval. "Najednou se rozhodl, že smlouva nějakým způsobem umožní sudetským Němcům se vrátit a žádat zpět půdu. To je nejnesmyslnější argument o lisabonské smlouvě, jaký jsem kdy slyšel," řekl Clarke, který patří mezi konzervativci k proevropským členům.

Klaus je jako Boris Johnsona potrpí si na zlomyslnosti
Clarke také přirovnal Klause ke konzervativnímu starostovi Londýna. "Václav Klaus je Borisem Johnsonem střední Evropy. Potrpí si na zlomyslnosti, dodal.

Britský ministr zahraničí David Miliband v neděli v rozhovoru s BBC také podpořil bývalého premiéra Tonyho Blaira na příštího "prezidenta" EU, protože tato funkce podle něj potřebuje silného politika, který je respektován v USA i v Číně. Odmítl také, že by on měl zájem o post budoucího unijního ministra zahraničí, tedy vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Obě funkce zavádí lisabonská smlouva.

Nejsilnějšími kritiky případné Blairovy kandidatury jsou britští konzervativci. Stínový ministr zahraničí William Hague před dvěma týdny řekl velvyslancům členských zemí EU, že konzervativci by považovali Blairovo zvolení za chybu a "nepřátelský akt".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.