Lidovky.cz

Italský soud odsoudil 23 agentů CIA, Spojené státy je nevydají

Svět

  18:09
MILÁN - Italský soud uznal 23 bývalých amerických agentů CIA vinnými z účasti na únosu muslimského duchovního, někdejšího egyptského imáma Usámy Mustafy Hasana, který provedla americká Ústřední zpravodajská služba v únoru 2003 v Miláně. V nepřítomnosti 22 z nich odsoudil k pěti letům odnětí svobody a jednoho k osmi letům vězení. Italský prokurátor požadoval tresty ve výši deset až 13 let vězení. Nejvyšší, osmiletý, trest si nakonec vysloužil bývalý šéf oddělení CIA v Miláně Robert Seldon Lady.
Vězení - ilustrační foto.

Vězení - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Soudce Oscar Magi v této kauze dále rozhodl o tříletém trestu pro dva italské agenty; viny naopak zprostil celkem osm obžalovaných: tři Američany a pět Italů.

Mluvčí CIA George Little ve Washingtonu se odmítl k rozsudku vyjádřit. Uvedl, že CIA nekomentuje žádné výroky související s případem uneseného Usámy Mustafy Hasana.

Verdikt soudu vyslal jasný signál vůči zločinům spáchaným CIA v Evropě, uvedla Joanne Marinerová z nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Tyto zločiny byly "nepřijatelné a neospravedlnitelné", upozornila.

Tento proces, který začal v červnu 2007, je první v Evropě, který se týká tajných transportů osob podezřelých z terorismu americkou zpravodajskou službou k výslechu do jiných zemí bez předchozího řádného soudního jednání.

Obhájci požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Argumentovali především tím, že agenti plnili pouze pokyny svých nadřízených. Podobně se vyjádřil letos v létě i Lady citovaný italským listem Il Giornale: "Nejsem vinný. Pouze jsem plnil rozkaz, který jsem dostal od svých nadřízených. Nebyl to kriminální čin. Šlo o státní zájem."

Imáma milánské mešity Usámu Mustafu Hasana, který byl podezřelý z terorismu, podle prokuratury uneslo v Miláně 17. února 2003 komando CIA za pomoci italských agentů. Přepraven byl na americkou základnu v Avianu na severovýchodě Itálie a poté do Egypta, kde byl uvězněn a údajně mučen. Byl propuštěn, ale zůstal v Egyptě a v procesu nesvědčil.

V červenci 2006 milánská prokuratura požádala o vydání skupiny 26
Američanů, pracovníků CIA, kteří byli z únosu imáma obžalováni. Případ dlouhodobě narušoval vztahy mezi Římem a Washingtonem, který dal jasně najevo, že své agenty italské justici nevydá. Agenti tak byli souzeni v
nepřítomnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.