Lidovky.cz

Prezident EU by mohl být zvolen příští týden, doufá Sarkozy

Svět

  16:46
PAŘÍŽ - Budoucí "prezident" a "ministr zahraničí" Evropské unie by měli být jmenováni brzy, snad již příští týden. Řekl to dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy po francouzsko-polském summitu v Paříži.

Nicolas Sarkozy a polsý premiér Donald Tusk na setkání v Paříži

Obě země se na setkání podle tiskových agentur dohodly na úzké spolupráci v EU a v oblasti jaderné energetiky. "Jsem si jistý, že v příštích dnech a hned příští týden se uskuteční setkání k ustavení institucí a že se brzy přejde ke konkrétnímu," uvedl Sarkozy na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Poznamenal, že ve středu dlouze hovořil se švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem, jehož země nyní předsedá unii.

Na základě čerstvě ratifikované lisabonské smlouvy bude mít EU předsedu Evropské rady voleného na dva a půl roku místo současného půlročního rotujícího předsednictví; zástupci členských států budou dál předsedat radám ministrů, nikoli však summitům.

V EU podle nejmenovaných diplomatů vládne shoda, že jejím prvním "prezidentem" by se měl stát nynější belgický premiér Herman Van Rompuy.

Jako další možní kandidáti jsou uváděni předsedové vlád Nizozemska a Lucemburska Jan Peter Balkenende a Jean-Claude Juncker, bývalý britský premiér Tony Blair, bývalá lotyšská prezidenta Vaira Víkeová-Freibergová a bývalý předseda irské vlády John Bruton.

EU bude mít i jakéhosi ministra zahraničí, ačkoliv formálně se bude jmenovat vysoký představitel pro zahraniční otázky a bezpečnostní politiku.

Tato funkce, spojená s postem místopředsedy Evropské komise, spojí dosavadní úřad vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku (nyní Javier Solana) a komisaře pro zahraniční vztahy (nyní Benita Ferrerová-Waldnerová). Sarkozy vyzdvihl, že lisabonská smlouva byla konečně ratifikována a podepsána všemi. "To umožní Evropě otočit list po letitých institucionálních debatách, které nás hodně vzdalovaly od Evropanů.

Ztratilo se mnoho času, bylo hodně nepochopení a nedorozumění," řekl Sarkozy.

Ratifikace lisabonské smlouvy skončila ve středu, kdy ji jako poslední stvrdil podpisem i český prezident Václav Klaus. Udělal to přes výhrady až poté, co si od unijních partnerů vynutil výjimku ze smlouvy pro ČR a co ústavní soudci shledali její text v souladu s českým ústavním pořádkem.

Tusk po setkání se Sarkozym řekl, že Polsko a Francie budou společně bránit společnou zemědělskou politiku EU, která je pro svou finanční náročnost často terčem kritiky ze strany mnoha unijních partnerů včetně Česka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.