Lidovky.cz

Klaus je v Peru. Navazuje obchodní kontakty i obdivuje památky

Svět

  21:21
LIMA - Na svou vůbec první cestu do této země Latinské Ameriky zavítal český prezident se svou manželkou Livií. Přivezl s sebou i české podnikatele, kteří doufají ve spolupráci se svými peruánskými kolegy. V Peru stráví prezidentský pár celkem čtyři dny.

Václav Klaus na návštěvě Peru foto: Tereza Šupová, Lidové noviny

Po téměř dvacetihodinovém letu a se šestihodinovým časovým posunem vedly první prezidentovy kroky ve středu pozdě večer do jednoho z hotelů v metropoli Limě. Hned druhý den ráno měl ale Václav Klaus možnost důkladně si toto město prohlédnout.

"Lima má osm milionů obyvatel, nemá žádné velestavby, tudíž rozkládá se na obrovské ploše a i se svou aglomerací to má více než třetinu obyvatel celého Peru. Je to veliké město se starým koloniálním středem. Je to pozoruhodné vidět," nechal se slyšet český prezident během procházky městem.

Václav Klaus na návštěvě Peru

V nabitém programu mezi jednáními si prohlédl hlavní limskou katedrálu i nedaleký františkánský klášter. "Peru je nepochybně země budoucnosti, je to země otevřená světu, země s obrovským nerostným bohatstvím, země deroucí se nahoru a ten pocit z toho člověk má i po pár hodinách návštěvy," dodal český prezident.

Hlavním cílem jeho cesty totiž není obdivovat památky, ale navázat s Peru bližší ekonomické, kulturní a další vztahy. I proto Klaus ve čtvrtek dopoledne zahájil česko-peruánské podnikatelské fórum, kde na české podnikatele čekalo více než 70 kolegů. "Doufám, že se tady podnikatelé nebudou jen kochat místními zajímavostmi, ale navážou i obchodní vztahy," prohlásil Klaus s úsměvem při zahajování fóra. Podle něj se české firmy mohou v této latinskoamerické zemi uplatnit zejména v těžebním, energetickém průmyslu či pokud jde o budování infrastruktury.

Klaus zde zároveň dostal i vyznamenání velkého kříže, jak sám poznamenal je to asi 40 až 50 vyznamenání. "Je to milá pozornost, to je nesporné. Na druhou stranu to beru jako ocenění ne mé osoby, ale jako takové symbolické přátelské gesto vůči České republice a to je právě smyslem celé té mé cesty tady," prohlásil prezident. Zítra ho česká schůzky s peruánským protějškem Alanem Garcíou Perézem, v sobotu pak let do Cuzca a poté návštěva ruin předkolumbovského inckého města Machu Picchu.

Máme v Peru úžasné jméno, uvedl pro LN a ČRo náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka

Čeští podnikatelé si stěžují, že zatím neexistuje dohoda o zamezení dvojího zdanění mezi Peru a Českou republikou. Jak to nyní vypadá?

My bychom si velmi přáli, aby se ta situace změnila. Problém je ten, že Peru tento typ mezinárodních smluv nesjednává. Peru má tuto smlouvu pouze s jednou zemí a já jsem i během toho dnešního vystoupení zmínil náš silný zájem na tom, abychom kromě té dvoustranné mezivládní dohody o hospodářské spolupráci byli schopni završit institucionální rámec vzájemných vztahů tím, že sjednáme právě dohodu o zamezení dvojího zdanění a zároveň dohodu o podpoře a ochraně investic. 

Latinská Amerika nyní nepatří mezi ty strategické oblasti, které jsou podporovány. Nebude se to měnit?

Latinská Amerika nikdy jako celek nebyla koncipována jako nějaký region prioritního zájmu. V každém případě platí, že některé ty nejvýznamnější latinskoamerické země, jako je Brazílie, Mexiko, tak ty v tom seznamu prioritních zemí byly a jsou. 

Myslím si, že nejen podnikatelé, ale i státní správa si Latinské Ameriky intezivně všímají. My tady máme úžasné jméno, úžasnou tradici vzájemných vztahů, teď jde o to, abychom byli schopni tu tradici a historii těch vzájemných vztahů přetavit do nějaké velmi pozitivní synergie a já jsem přesvědčen, že i díky této cestě pana prezidenta se to podaří.

Zahájil jste česko-peruánské podnikatelské fórum, ve kterých oblastech vidíte největší šanci na spolupráci?

Chtěl bych především zmínit energetiku. V Peru se točí nejedna turbína českého původu. Další velké téma bych nazval vodou a vše co souvisí s vodou, ať již se jedná o úpravny vody, o geologický průzkum v této oblasti anebo samozřejmě enviromentální technologie spojené s čištěním odpadních vod. Zde mají naše firmy už konkrétní výsledky. Další perspektivní oblastí je chemický průmysl. Peru disponuje velmi dobrými předpoklady pro výrobu mimo jiné bioethanolu.

Jedna z českých firem už dlouhou dobu rozpracovává projekt na výstavbu závodu na výrobu bioethanolu. Kdyby se to podařilo, byl by to kontrakt v hodnotě několika desítek milionů amerických dolarů a velmi důležitý referenční projekt. Já vždycky říkám, že bychom v té vzájemné relaci potřebovali něco, co by mělo ten efekt sněhové koule. Peru je navíc jednou z mála zemí, která v době krize má u hodnot hospodářského růstu plusové znaménko.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.