Lidovky.cz

Peruánský gang zabíjel, aby mohl prodávat lidský tuk

Svět

  8:01aktualizováno  9:39
LIMA - Peruánská policie ve čtvrtek oznámila zatčení čtyř osob podezřelých z desítek vražd, které prý prováděli s cílem získat lidský tuk k prodeji na černém trhu v Evropě pro kosmetické a farmaceutické účely.
Napadení nožem.

Napadení nožem. foto: Shutterstock

Po dalších sedmi údajných členech gangu se pátrá. Policie zatím žádný prodej lidského tuku nepotvrdila a odborníci citovaní agenturou AP se k možnosti existence černého trhu s ním vyslovili skepticky. Pochyby vyjádřili i čeští odborníci, jež ČTK oslovila. U zatčených se ale tuk našel.

V Česku je využití látek humánního původu přísně sledováno. Výrobce musí v registračním řízení doložit podrobné údaje o tom, od jakých dárců a jakým způsobem jsou látky získávány. "Není proto možné, aby se k pacientům dostaly léčivé přípravky obsahující lidský tuk z černého trhu," řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Peruánská policie uvedla, že gang může stát za zmizením až šedesát pohřešovaných osob v oblastech Huánuco a Pasco asi 400 kilometrů severovýchodně od Limy. Zatčení už přiznali pět vražd, obviněni jsou však zatím jen z jedné, u níž bylo jejich pachatelství ověřeno.

Oběti z osamělých silnic
Zločinci údajně zabíjeli lidi na odlehlých silnicích. Jeden ze zatčených podle policie řekl, že jim pak uřezávali hlavy a končetiny, vyndávali vnitřnosti, torzo zavěšovali nad ohněm a odkapávající tuk zachycovali do nádob. Za litr prý dostávali 15 tisíc dolarů (asi 262 tisíc korun).

Ředitel Kliniky a institutu estetické medicíny Asklépion Roman Šmucler ČTK řekl, že v nemocnicích na celém světě je po operacích k dispozici tolik tohoto materiálu, že mu vůbec nedává smysl, aby někdo kvůli tomu vraždil.

V Česku zaplatí pacient za liposukci, při níž se tuk v podkoží rozpustí a odplaví, několik desítek tisíc korun. Šmucler soudí, že kdyby kterákoli klinika nabídla na liposukci slevu za to, že si odebraný tuk ponechá, stála by u ní dlouhá fronta zájemců.

Trh s tukem by znamenal slevu na liposukci
Podobně by obézní jistě uvítali slevu na operační odříznutí kůže s přebytečným tukem. Ani tento tuk se však v Česku nijak dál nevyužívá. "My tuk z pacientů odřezáváme a speciální firma ho za velké peníze jako nebezpečný zdravotní odpad ve spalovně zlikviduje," popsal Šmucler.

"Kdyby ji od nás někdo vzal zadarmo, budeme jen rádi," dodal. Snáze si prý umí představit, že by někdo vraždil, aby získal srdce či játra pro transplantaci. Ale ani to podle Šmuclera v Česku a ani v celé Evropě nehrozí. Veškeré orgány k transplantaci jsou evidovány v evropském registru, vždy je uveden i jejich zdroj.

Podle šéfa oddělení peruánské policie pro boj proti únosům Jorgeho Mejíi jeden ze zadržených vypověděl, že tuk prodávali zprostředkovatelům v Limě a že vůdce gangu Hilario Cudena realizoval tento obchod víc než tři desetiletí. A není to prý jediná skupina, která se tomuto obchodu věnuje.

Zatčení jsou tři muži, mezi nimi i šestapadesátiletý Cudena, a jedna žena. Mezi těmi, po nichž se pátrá, jsou podle prokuratury i dva Italové. Jeden z nich je prý možná právě v Evropě,napsala agentura AFP.

List Perú21 informoval, že v Cudenově domě se našlo 17 litrů lidského tuku. Mejía řekl, že policie se o údajném prodeji lidského tuku dověděla před čtyřmi měsíci. V srpnu se jí podařilo gang infiltrovat. Jeho prvního člena zatkla již 3. listopadu na autobusové zastávce v Limě, kam z Huánuka přivážel tuk v láhvi od limonády.

Gang zvaný pishtacos
V oblasti Huánuco působí také levičácká gerila, která má z minulých
desetiletí na svědomí několik tisíc životů. Podle Perú21 nebyla zjištěna žádná souvislost mezi ní a zabijáckým gangem přezdívaným pishtacos, podle staré legendy o zabijácích, kteří útočili na lidi na opuštěných cestách a vraždili je kvůli tuku.

Odborníci oslovení agenturou AP se k existenci trhu s lidským tukem vyslovili velmi skepticky, i když tato látka podle nich určité užití v medicíně a kosmetice mít může. Používá se v přípravcích proti vráskám, ale vždy jde o tuk odsátý samotnému pacientovi.

Kdyby se použil tuk někoho jiného, "hrozí imunologická reakce s možnými fatálními následky", řekl dermatolog Neil Sadick z Cornellovy univerzity v New Yorku.

Odborníci: Nedává to smysl
Profesor plastické chirurgie z Virginské univerzity Adam Katz řekl, že neví, proč by měl vůbec černý trh s lidským tukem být. "Nedává to vůbec smysl, protože ve většině zemí můžeme tuk pohodlně a ve velkém množství získat od lidí, kteří jsou ochotni a připraveni ho darovat," řekl.

Při liposukci se tuková tkáň, která je "žlutá a hrbolatá" rozbíjí, ředí
vodou a z těla odsaje. Při operaci se odřízne přebytečný tuk v podobě pevné tkáně i s kůží. Lékař pozná, co to je, laik nikoli. A zda je to tuk lidský nebo zvířecí, lze poznat až chemickou analýzou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.