Lidovky.cz

Rumunsko dnes volí nového prezidenta

Svět

  18:51
BUKUREŠŤ - V Rumunsku se dnes konají prezidentské volby, které mají klíčový význam pro zemi procházející hlubokou ekonomickou recesí a zmítající se v politické krizi. O hlavě státu ale pravděpodobně rozhodne až druhé kolo voleb.

Rumunsko dnes volí svého prezidenta

Podle ústřední volební komise se do 15:00 SEČ dostavilo k urnám přes 36 procent registrovaných voličů, tedy více než za stejný časový úsek loňských parlamentních voleb.

Pozorovatelé ovšem neočekávají, že by dnes někdo získal nadpoloviční většinu hlasů nezbytných pro vítězství v prvním kole. V takovém případě se bude rozhodovat 6. prosince ve druhém kole.

O post šéfa státu se v prvních prezidentských volbách od vstupu země do Evropské unie v roce 2007 uchází dvanáct kandidátů.

Favorité jsou podle průzkumů pouze dva: odstupující prezident Traian Basescu a bývalý šéf diplomacie a současný předseda Senátu Mircea Geoana, kterým průzkumy připisují 30 až 32 procent hlasů. Třetím v pořadí je liberál Crin Antonescu, jenž se ale těší podpoře jen 18 procent voličů.

Volební podvody
Během dnešního dne se strany vzájemně obviňovaly z volebních podvodů v mnoha volebních místnostech. Policie dostala už 250 oznámení o možných podvodech ve zvláštních volebních stanicích, které byly zřízeny pro mimořádné případy, kdy lidé nemohou volit v místě bydliště.

Ústřední volební komise uvedla, že v takových centrech odvolilo více než 305.000 lidí, což je mnohem více, než se očekávalo. Svědci tvrdí, že lidé byli k těmto střediskům sváženi autobusy poté, co už odvolili jinde.

Ministr hospodářství Adriean Videanu vyzval k zastavení volební turistiky v obci Moara Vlasie u Bukurešti, kde byly volební místnosti zaplaveny voliči.

Basescu vyzdvihoval v předvolební kampani jako svoje úspěchy vstup země do EU, odsouzení zločinů komunismu a úspěchy v boji proti korupci. Rumunsko ale zůstává v hodnocení míry korupce v Evropě na spodní příčce.

Jedním z hlavních úkolů nového prezidenta bude obnovit politickou stabilitu země, aby mohla čerpat ze záchranného úvěru 20 miliard eur (přes půl bilionu korun), který mu poskytla Evropská unie, Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Půjčka je ale podmíněna přísnými rozpočtovými škrty, reformami a vytvořením nové vlády.

Mnoho Rumunů je zklamáno svými politiky dvacet let po pádu komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska a celková volební účast proto může být nižší než 50 procent.

Volební místnosti se dnes uzavřou ve 20:00 SEČ. Krátce poté se dají očekávat první odhady výsledků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.