Lidovky.cz

Summit v Kodani pokračuje. Africké státy se vrátily na jednání

Svět

  13:54aktualizováno  16:43
KODAŇ - Rozhovory na klimatické konferenci v Kodani, z níž má vzejít nástupce kjótského protokolu o omezování škodlivých emisí oxidu uhličitého, pokračují. Poté, co na protest proti dosavadním ujednáním opustily Čína, Indie a Afrika konferenční sál, se africké státy po půldenním blokování summitu na jednání vrátily.

Summit v Kodani: Aktivista v převleku za ledního medvěda drží nápis "Pozor: 5 dnů na to zachránit lidi". foto: ČTK

Představitelé rozvojových států se původně odmítli zúčastnit jednání pracovních skupin, ve kterých zástupci 192 zemí světa pracují na nové celosvětové smlouvě o ochraně klimatu, dokud jejich požadavky nebudou vyřešeny. V čele protestu stály africké země, které podporují další členové skupiny G77.

Rozvojové země požadují, aby dánská ministryně klimatu a energetiky a zároveň předsedající konference Connie Hedegaardová upřednostnila v agendě jednání emisní závazky průmyslových zemí. Šéf sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer se podle AP sešel k neformální konzultaci s Hedegaardovou, aby "věci rozhýbali".

Anketa

Jak by měla vypadat konečná dohoda z Kodaně?

Chudým i bohatým státům určit shodné emisní limity. 841
Chudším státům povolit vyšší emisní limity než bohatým. 335
Finanční pomoc chudším státům na vypořádání se s emisemi. 599
Radikálně omezit emisní limity vyspělých států. 562
Kodaňskou dohodu nebudou státy akceptovat. 3361

To se zjevně podařilo, neboť odpoledne africké státy souhlasily s návratem k rozhovorům. "Jdeme zpět," potvrdil agentuře Reuters člen gambijské delegace Pa Ousman Jarju po schůzce africké skupiny. Dánsko podle něj slíbilo, že se africkým požadavkům dostane většího prostoru.

Úřad britského premiéra Gordona Browna oznámil, že ministerský předseda by měl do Kodaně přijet v úterý, což je oproti původnímu plánu o dva dny dříve. Chce se prý pokusit dát rozhovorům nový podnět.

Most mezi chudými a bohatými zeměmi

Britský ministr pro energetiku a klimatické změny Ed Miliband dopoledne prohlásil, že je na něm a jeho protějšcích, aby pomohli vystavět most nad propastí mezi bohatými a chudými státy. Dodal, že by se vše nemělo nechat jen na stovce světových vůdců, kteří se ke konferenci připojí v jejím závěru. Akce skončí v pátek 18. prosince.

Aktivisté na summitu v Kodani: Můžete pomoci? Místo klimatického zločinu.

"Můžeme dosáhnout snížení emisí, jaké potřebujeme? Potřebujeme větší účast dalších a budeme o ni usilovat," řekl Miliband.

Blokáda zkomplikovala kodaňské rozhovory, kde vyvrcholily dlouhodobé rozpory mezi bohatými a chudými státy. Rozvojové země požadují od vyspělých protějšků finanční pomoc, aby byly schopny dosáhnout snížení emisí škodlivin do ovzduší.

Návrh prý zvýhodňuje bohaté země

Velký rozruch způsobil krátce po zahájení summitu před týdnem únik návrhu dohody vypracovaného údajně hostitelským Dánskem a dalšími západními zeměmi. Návrh podle chudších zemí zvýhodňuje bohatší státy a oslabuje roli OSN při jakýchkoli budoucích ekologických jednáních. Bohaté země by údajně mohly mít povoleno vypouštět téměř dvojnásobné množství emisí na hlavu ve srovnání se zeměmi chudými.

Skupina G77 je volné sdružení rozvojových států Afriky, Asie a Latinské Ameriky nazvané podle počtu zakládajících signatářů. Jediným evropským členem je Bosna a Hercegovina. Z dalších evropských zemí jím v minulosti byly Rumunsko, které podle internetové encyklopedie wikipedie skupinu po svém vstupu do Evropské unie opustilo, nebo jako zakládající člen někdejší Jugoslávie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.