Lidovky.cz

Dohoda o emisích je ohrožena, summit ochromil Kodaň

Svět

  13:22aktualizováno  20:20
KODAŇ - Atmosféra na konferenci OSN o klimatu, která probíhá od 7. do 18. prosince v Kodani, houstne. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes projevem odstartoval oficiální rozhovory na ministerské úrovni, které provázejí obavy z možného neúspěchu summitu. Příliv tisíců nových účastníků před blížícím se závěrem konference také ochromuje provoz jednacího centra i dopravu v jeho okolí. Schůzku od víkendu provázejí protesty, při nichž policie v pondělí večer zadržela 200 lidí.

Kodaňská stanice metra. Město se kvůli summitu OSN potýká s přílivem stále nových lidí.

Šéf OSN důrazně vyzval delegace, aby projevily vstřícnost s cílem dosáhnout v Kodani globální dohody. Další rok podle něj nelze vyjednávat. Klimatický summit v dánské metropoli má historický význam, zdůraznil. Již dříve varoval, že neúspěch v Kodani by měl nejspíš katastrofické dopady.

Evropská unie dnes vyzvala USA a Čínu jako největší znečišťovatele ovzduší, aby zvýšily své závazky ohledně snížení škodlivých emisí. Delegace Číny a USA však ihned prohlásily, že v Kodani již nehodlají smlouvat o jimi předložených závazcích. Americký představitel Al Gore usoudil, že dopracovat dohodu z Kodaně bude třeba v roce 2010.

Německá kancléřka Angela Merkelová z Berlína vzkázala, že je "poněkud nervózní" z malého pokroku v jednáních tři dny před závěrem konference.

Kancléřka se o situaci bavila odpoledne na společné telefonické konferenci s americkým prezidentem Barackem Obamou, jeho francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Gordonem Brownem. Dánská ministryně Connie Hedegaardová, která konferenci předsedá, však vyjádřila přesvědčení, že delegace čekají s kompromisy a ústupky až na poslední chvíli.

Brazilský diplomat Sergio Serra se domnívá, že se dá očekávat průlom v jednáních pod tlakem času a veřejného mínění. Dánský premiér Lars Loekke Rasmussen však připustil, že není jisté, zda se dosáhne dohody.

Dlouhé fronty a selhávající doprava
Organizátoři konference se mezitím potýkají s množstvím účastníků, jejichž počet se bezpochyby bude dále zvyšovat v následujících dnech, kdy se na schůzce očekává více než stovka šéfů států a vlád, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a čínského premiéra Wen Ťia-paa. Již dnes přiletí do Kodaně britský premiér Gordon Brown.

Včera čekali delegáti, žurnalisté a aktivisté celé hodiny na akreditaci. Úřady musely uzavřít stanici metra před konferenčním centrem, protože byla přeplněná.

Konference se potýká s obrovským náporem lidí

O registraci na akci zažádalo přes 40.000 zájemců, ovšem do konferenčního střediska se jich najednou vejde maximálně 15.000. Nevládním organizacím, které do Kodaně vyslaly tisíce svých členů, tak bylo oznámeno, že na čtvrteční a páteční jednání bude vpuštěno vždy jen 1000 z nich. Novináři budou mít nařízeno zůstat v mediálním centru.

Rozpory mezi vyspělými a rozvíjejícími státy
Včera diskusi významně pozdržel bojkot chudých zemí vedený africkými státy. Skupina požadovala větší závazky vyspělých států k omezení produkce skleníkových plynů a rozšíření platnosti kjótského protokolu.

V noci na dnešek zatkla kodaňská policie na 200 lidí kvůli výtržnictví

Podle zmíněné skupiny by bohaté státy, které si stanovily konkrétní cíle ve snižování exhalací v rámci kjótského protokolu, měly zůstat nadále pod tímto schématem, zatímco USA a velké rozvíjející se ekonomiky jako Čína a Indie, jež nejsou signatáři protokolu, by si měly stanovit své závazky v nově vytvořené dohodě.

Rozpory mezi vyspělými a rozvíjejícími se státy pokračují rovněž v dnešních debatách. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü dnes obvinila vyspělé země, že couvají ze svých slibů finanční podpory pro chudé státy na pomoc v boji proti globálnímu oteplování.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.