Lidovky.cz

Kodaň: Aktivisté chtěli proniknout do konferenčního centra

Svět

  10:35aktualizováno  16:54
KODAŇ - Dánská policie dnes v Kodani zadržela asi 230 militantních demonstrantů, kteří se pokusili proniknout přes plot ke konferenčnímu centru, jež hostí summit OSN o klimatu. Počáteční nápor několika stovek aktivistů policisté s pomocí slzného plynu, obušků a psů odrazili, střety u dějiště summitu ale pokračují.

Protestující před policejní kordonou. Ta hlídá konferenční centrum Bella centre, kde probíhá klimatický summit OSN

Mezitím dánská ministryně Connie Hedegaardová rezignovala na post předsedkyně ekologického summitu OSN v Kodani. Nahradil ji premiér hostitelské země Lars Lokke Rasmussen.

Předsedkyně klimatické konference odstoupila
"Vzhledem k tomu, že přijíždí tolik šéfů států a vlád, je vhodné, aby (konferenci) předsedal premiér Dánska," řekla Hedegaardová dnes shromáždění delegátů ze 193 zemí. "Premiér mne nicméně jmenoval svou mimořádnou zástupkyní, takže budu se svými kolegy pokračovat ve vyjednávání...výsledků (schůzky)," dodala.

Dánská ministryně Connie Hedegaardová dnes rezignovala na funkci předsedkyně klimatické konference OSN.

Ačkoli Hedegaardová uvedla, že její rezignace na funkci je čistě procedurálním krokem, připomněla agentura Reuters současně, že dosavadní předsedkyně konference byla kritizována africkými státy, že při jednáních upřednostňuje zájmy vyspělých zemí.

Pochod protestantů vyrazil brzy ráno.

Kodaní dnes ráno opět pochodovali demonstranti. Téměř 3000 lidí se vydalo z jednoho z kodaňských předměstí na protestní pochod ke konferenčnímu centru, které hostí summit OSN o klimatu

Demonstranti se pokusili prolomit policejní zátarasy budovy Bella Center, ve které probíhají závěrečná jednání delegátů konference o nové klimatické dohodě, jež by měla nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012.

Přes 1500 zadržených aktivistů
Účastníci akce chtějí vyjádřit svou nespokojenost s nedostatečným pokrokem při rozhovorech, v nichž nadále panují velké rozpory mezi bohatými a chudými zeměmi ohledně toho, kdo a kolik by měl emise omezovat a kdo by měl toto omezování financovat.

U konferenčního centra se dav pokusil prorazit policejní zátarasy.

"Cílem je narušit oficiální jednání současně zvenku i zevnitř, aby byli vyslechnuti ti, které nikdy nikdo neposlouchá, a abychom prosadili naši vlastní agendu," vysvětlili organizátoři akce. Od začátku summitu policie zadržela nejméně 1500 osob.

Na záverečná jednání se v následujících dnech sjede na 120 šéfů států a vlád.  Zasedat bude také obávaný "kabinet hrůzy", složený převážně z diktátorů.  

"Kabinet hrůzy"
Do dějiště summitu už přiletěl zimbabwský diktátor Robert Mugabe, ultralevicový venezuelský prezident Hugo Chávez a očekáváni jsou i kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád či uzbecký prezident Islam Karimov, všeobecně obviňovaný z porušování lidských práv. Zúčastnit by se mohl rovněž vůdce barmské junty Than Šwei nebo autoritářský turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.