Lidovky.cz

Kocovina z afghánské aféry nebere v Německu konce

Afghánistán

  13:39
V dnešním výběru světového tisku obrátíme pozornost k Německu, kterým stále hýbe aféra týkající se zářijového leteckého útoku u severoafghánského Kunduzu. Právě dnes (ve středu) totiž zahájila svou práci příslušná parlamentní vyšetřovací komise.

Vojáci německého Bundeswehru foto: ČTK

Jejím úkolem bude nejprve zjistit to, jaká byla geneze události, při které z rozkazu německého velitele zahynulo více než 140 lidí. Komise by ale měla s definitivní platností objasnit i to, kteří vysocí političtí a armádní představitelé před veřejností úmyslně zatajovali informace o skutečné povaze útoku. (Oproti původním tvrzením některých politiků totiž až postupně vyplouvalo na povrch, že při náletu zahynuli i civilisté.)

Prvním na paškále je již několik týdnů ministr obrany Karl Theodor zu Guttenberg. Vysvětlovat bude muset především to, jak je možné, že otočil své stanovisko o 180 stupňů. Ještě 6. listopadu o útoku hovořil jako o "vojensky přiměřeném", později však své stanovisko korigoval. Guttenberg si dokonce kvůli aféře od propuštěného generálního inspektora vysloužil i nálepku lháře. Na svých webových stránkách o tom píše týdeník Die Zeit. Článek naleznete zde.

Deník Süddeutsche Zeitung v souvislosti s aférou ve svém komentáři zdůrazňuje, že situace na severu Afghánistánu se mění. Zatímco původní představa byla, že je region potřeba stabilizovat (hlavně pomocí Provinčního rekonstrukčního týmu), nyní je zřejmé, že se jedná o regulérní válečnou akci. Za změněnou situací nestojí ale podle listu odlišná strategie Němců, nýbrž to, že Taliban potřeboval na severu země otevřít druhou frontu. Původní článek nalzenete zde.

Německé noviny však pátrají i po tom, jaké informace měl k dispozici kancléřský úřad. Teprve se ale uvidí, zda může aféra vážně poškodit i kancléřku Angelu Merkelovou. I když tlak veřejnosti na Merkelovou sílí, je na tom Guttenberg z tohoto pohledu stále mnohem hůř. Celý článek naleznete zde

Afghánistán představuje spornou válku pro drtivou většinu spojeneckých států, výjimkou není ani Velká Británie. Britský The Daily Telegraph píše, že vládní labouristé se náklady na tento konflikt rozhodli pokrýt prostřednictvím škrtů v jiných částech armády. Podle deníku se vůbec poprvé v moderní historii země stalo to, že vláda "vyplenila" rozpočet ministerstva obrany, aby mohla financovat probíhající válečný konflikt. List dodává, že hlavní nápor úspor by měly nést letecké síly. Původní článek naleznete zde

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.