Lidovky.cz

Írán testoval raketu dlouhého doletu. Západ je znepokojen

Svět

  16:01
TEHERÁN - Írán vyzkoušel modernizovanou verzi rakety dlouhého doletu Sadžíl-2. Oznámila to dnes íránská televize, podle níž byla zkouška úspěšná. Předchozí verze této rakety měla dolet 2000 kilometrů.

Íránská televize Press TV, která vysílá v angličtině, přinesla záběry raketového testu.

Írán je tak schopen zasáhnout nejen území Izraele, považovaného za nepřátelský stát, ale také část jihovýchodní Evropy a rovněž americké vojenské základny v Perském zálivu. Test podle agentur zřejmě zvýší napětí mezi Západem a Íránem.

Státní televize kvůli zprávě přerušila program, ale mnoho detailů o raketě neposkytla. V jediné větě informovala, že šlo o vysoce rychlostní raketu typu země-země s doletem zhruba 1930 kilometrů. Nová raketa je zřejmě přesnější než předchozí verze. Televize Press-TV, která vysílá v angličtině, oznámila, že raketa zasáhla cíl. Podle televize Al-Alam šlo o dvoustupňovou raketu s tuhým palivem.

Ministr obrany Ahmad Vahídí později v televizi řekl, že tato zbraň bude účinným odstrašovacím prostředkem. "Vzhledem k její rychlosti a schopnosti vyhnout se radarům ji není možné zničit protiraketovými systémy," prohlásil.

Dle expertů je Sadžíl-2 zatím nejdokonalejší íránskou raketou. Země má sice rakety Šaháb-3 srovnatelné se Sadžílem v doletu, ale v nich je kombinováno pevné palivo s kapalným, což je z hlediska přesnosti nevýhoda.

Odstrašovací prostředek
Írán v minulých letech zrychlil práci na svém raketovém programu, což znepokojuje hlavně Izrael. Íránci ho neuznávají a prezident Mahmúd Ahmadínežád opakovaně doporučil vymazání Izraele z mapy.

Britský premiér Gordon Brown komentoval dnešní test jako cestu k novým protiíránským sankcím. "Pro mezinárodní společenství jde o vysoce znepokojující téma. Přiblíží to nové sankce, budeme to posuzovat velmi vážně," řekl Brown v Kodani krátce po setkání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero řekl, že Francie považuje íránský test za "velmi špatný signál pro mezinárodní společenství".

Raketový program přispívá ke znepokojení z toho, že Íránci vytvářejí nejasnostmi kolem svého jaderného programu.

Agentury si všímají také toho, že Írán provedl raketový test vzápětí poté, co americké Sněmovna reprezentantů v schválila v noci na dnešek zákon o sankcích proti zahraničním společnostem, které dodávají Íránu pohonné hmoty. USA tím chtějí Írán odradit od rozvoje jaderného programu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.