Lidovky.cz

Putin, středobod dění na Zemi: Rusové soutěžili o patolízala roku

Svět

  10:02
MOSKVA - Patolízalství a schopnost vetřít se do přízně má v Rusku svou tradiční soutěž. Už řadu let novináři vybírají toho, kdo dokáže vyslovit na adresu mocných tu nejponíženější a nejtrapnější poklonu.

Vladimir Putin ve vlaku foto: AFP

Letos se v patolízalství nejvíce vyznamenali umělci. Výroky, které maximálně velebili vysoké ruské politiky, mají na svědomí herec Michail Bojarskij a básnířka Irina Konnova.

Na třetím, důstojném místě se podle očekávání umístil čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Ten pěje chvalozpěvy na adresu někdejšího ruského prezidenta, dnes premiéra, Vladimíra Putina, pravidelně a dlouhodobě. V minulosti ho například navrhoval učinit doživotním vládcem Ruska a označoval ho za největší ruskou osobnost všech dob. Letos byl střídmější, a tak má podle novinářů nárok jen na bronzovou medaili. Pořadím ale ještě může zamíchat veřejnost. Mediální experti se sice již vyslovili, ale veřejné hlasování o největšího patolízala roku 2009 ještě na internetu probíhá. Ramzan Kadyrov pěje na Putina chválu už dlouho.

Zajímavé je, že i když soutěž není omezena na výroky týkající se pouze Vladimíra Putina, všechna medailová místa zaujali lidé, kteří pěli chválu právě na jeho osobu.

Prezident Dmitrij Medveděv zdaleka není terčem takových podlézavých výroků, jako jeho kolega premiér. Komentátoři to vysvětlují tím, že Putin vytváří něco jako kult osobnosti, což se odráží i ve snaze jeho "poddaných" zalíbit se mu za každou cenu a získat za to odměnu – pochvalu, finanční výhody, funkci, atd. Naopak Medveděv se snaží vystupovat jako moderní lídr potírající korupci, protekcionismus i sklon Rusů k opěvování jediného vůdce a jeho tvrdé ruky.

Putin se nemýlí
Ódy se proto pějí jen na Putina. Letos je tou nejpovedenější výrok herce Bojarského, který prohlásil: "Pro mne je Putin nejen váženější než všichni ostatní, ale je to osobnost číslo jedna na naší planetě. Myslím, že je středobodem všeho bytí na zeměkouli."

Podařená je i báseň umělkyně Konnové: "Naší vlast ruskou strýček Putin řídil. Mít zemi velikou a silnou, jednou se jen tak zasnil." Dále dílo pokračuje v podobném duchu, až se tvůrkyně dostává k podstatě věci, když vysvětluje, co Putin přikázal svému lidu: "Každé matce po jednom děcku! To je málo! Dvě je třeba mít! A teď se v rodném Rusku začala hned robátka rodit. Je jich mnoho, jsou hezká jak kvítky, všude kolem, děťátka teď naše, ruská, "Putinjata" my je nazvem!"

O výroku čečenského lídra Kadyrova se dlouho diskutovalo, protože někteří novináři si mysleli, že jde z jeho strany o žert. "Jediné, co Putinovi chybí, je, že není Čečenec. Všechny ostatní dobré vlastnosti už má," řekl a ukázalo se, že bez známky ironie humoru.

Vloni zvítězila v této svérázné soutěži petrohradská gubernátorka Valentina Matvejěnková a světoznámý režisér Nikita Michalkov. Do dějin ale jako nejpopulárnější patolízalský výrok vejde asi věta, se kterou soutěž vyhrál v roce 2007 šéf Ústřední volební komise Vladimír Čurov, který zcela vážně položil ruským voličům rétorickou otázku: "Copak se může Putin někdy mýlit?"

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.