Lidovky.cz

Bezpečnostní problém. Terorista pronesl kontrolami pentrit

Svět

  11:42
PRAHA - Svět řeší palčivý problém. Nigerijský terorista, který se v pátek pokusil odpálit nálož v letadle, totiž použil k výrobě výbušné směsi látky, které pronesl kontrolami na letišti. Přitom mělo jít o velice nebezpečnou výbušninu pentrit.

Pentrit - výbuch. foto: Reprofoto

Látka pentrit, známá také pod označením PETN, je velice nebezpečná trhavina, která se ale nepoužívá sama o sobě, ale jako "rozbuška" nebo příměs slabších výbušnin, například semtexu.

Pentrit se odpaluje rozbuškou, ale nigerijský útočník Umar Farouk Abdul Mutallab se ji v letadle pokusil roznítit tekutinou. Směs začala na jeho těle hořet, ale naštěstí nevybuchla.

Více o útoku na letadlo čtěte zde

Američtí specialisté pro boj s terorismem nyní zkoumají možnost, že čelí nové hrozbě v podobě explozivní látky vzniklé se složek, které prošly předletovou kontrolou. Útočník prý látky k přípravě trhaviny získal od členů Al-Káidy v Jemenu.

Nigerijec použil podle některých médií injekční stříkačku ke vstříknutí jisté tekutiny do prášku, který ukryl na horní části stehna a který obsahoval pentrit. Látky s největší pravděpodobností pronesl skrz kontrolní rámy a rentgenové paprsky je neodhalily.

Stejnou trhavinu měl v botě i terorista Reid
Stejnou trhavinu použil i terorista Richard Reid, který se v prosinci roku 2001 pokusil odpálit v letadle směřujícím do Miami pentrit, který měl ukrytý v botě. Ani Reidovi se ale nepovedlo pentrit odpálit a nyní si ve Spojených státech odpykává doživotní trest.

Nové rámy "vidí" až na tělo
Bývalý ředitel bezpečnosti v Northwest Airlines Douglas Laird usoudil, že podobné nebezpečí nezmizí, dokud při prohlídce cestujících nebudou rentgenová zařízení nahrazena tělesnými scannery. Použití těchto scannerů je ovšem problematické, především z důvodu možného voyeurismu.

Vlny těchto zařízení totiž procházejí šaty a na obrazovce ukazují nahé tělo v trojrozměrné podobě. Navíc jsou scannery drahé. Jeden stojí přes milion dolarů, zatímco klasický rentgenový přístroj nestojí ani 50.000 dolarů, poznamenal Laird.

Co je pentrit

Pentrit poprvé představila firma Tollens a Wiegand v roce 1891. Německá vláda schválila patent v roce 1912 a německá armáda petrit používala v První světové válce. Patří k nitroglycerínům.

Získává se z vysokoprocentní kyseliny dusičné (92-98%tní) a pentaerythritu, směs se ředí koncentrovanou kyselinou sírovou. Jde o ester čtyřmocného alkoholu pentaerythritolu. Další používané zkratky jsou PETN, TEN, PENTA, Nitropenta. Pentrit je čistě bílá krystalická látka, nerozpustná ve vodě. Z esterů kyseliny dusičné je nejvíce stabilní a nejméně citlivý k mechanickým impulsům. Zároveň je jednou z nejbrizantnějších (nejtříštivějších) výbušnin. Pentrit se používá v detonátorech, bleskovicích, k výrobě iniciačních tělísek (pentrit má vynikající iniciační účinky a výbornou detonační schopnost i v silně flegmatizovaném a lisovaném stavu), pomocných roznětných náložích. Ve vojenství se používá ještě na plnění tříštivých, trhavě-tříštivých náloží malých kalibrů.

Pentrit - vzorec.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.