Lidovky.cz

Češi měli v Bruselu Entropu, Španělé tam mají videoinstalaci

Svět

  15:48
BRUSEL - Zatímco Češi před rokem při výzdobě Rady EU v rámci předsednictví zvolili sice nepřehlédnutelnou, avšak i dost kontroverzní Entropu, Španělé tento půlrok vsadili na o poznaní méně rozporuplné téma. Od ledna do června sídlo hlavních jednání členských zemí bloku bude zdobit moderní videoinstalace španělského autora.

Od ledna do června sídlo hlavních jednání členských zemí bloku bude zdobit moderní videoinstalace španělského autora. foto: ČTK

Jde v podstatě o masivní skulpturu, která je dlouhá 33 metrů a široká 1,65 metru. Výtvor z dílny Daniela Canogara připomíná vlající šál či gymnastickou stuhu, která je zavěšena v aule paláce Justus Lipsius. Na ní běží záznamy obrazů lidí a předmětů, přičemž obrazy zrcadlí nepřetržitý tok lidí, kteří atriem procházejí.

Názory na objekt se různí
"Pracovníci, politici, poradci a návštěvníci Evropské rady oživují budovy a tím i evropský projekt," vysvětlují smysl výtvoru Španělé v brožurce rozdávané novinářům při dnešní prezentaci jejich výzdoby.

Daniel Canogar před svým dílem

Názory na moderní videoinstalci se mezi procházejícími dost různily. "Je to strašné," podotkla slovinská novinářka. "Mně se to velmi líbí," zhodnotila zase španělský výtvor portugalská úřednice. Mladá slovenská zaměstnankyně institucí zase před českými novináři prohodila, že česká Entropa byla určitě výrazně zajímavější a barevnější.

Česká plastika z dílny Davida Černého spočívala v tom, že na obrovském panelu byly vyobrazeny jednotlivé členské země bloku, přičemž každé vyobrazení mělo zpodobňovat určitý stereotyp, který o tom či onom státu panuje. Německo tak bylo zpodobněno jako země protkaná dálnicemi, u Francie zase hrálo klíčovou roli slovo greve, tedy stávka, kterými je Francie vyhlášená.

Entropa

Přímořské Nizozemsko, v němž žije hodně přistěhovalců a které ze značné části leží pod hladinou moře za hrázemi, bylo vyobrazeno jako plocha zaplavená vodou, z níž vyčuhují minarety. Než byla v lednu zavěšena do atria paláce, tak se věřilo, že na ní pracovali umělci ze všech sedmadvaceti zemí unie. Pak ale vyšlo najevo, že všechny části Entropy vymyslel David Černý spolu s Krištofem Kinterou a kunsthistorikem Tomášem Pospiszylem.

Navíc přišly oficiální protesty. Vyobrazení vlastní země se totiž nelíbilo hlavně Bulharům a Slovákům. Zatímco východní sousedé Česka se nakonec spokojili jen s vyslovením nesouhlasu s tím, že Slovensko bylo vyobrazeno jako jakýsi uherský salám převázaný maďarskou trikolórou, Bulhaři si nakonec vynutili zakrytí své části plastiky. Bulharsko bylo vyobrazeno jako země pokrytá tureckými záchody.

Češi v čele EU byli v prvních šesti měsících loňského roku. Mezi nimi a Španěly bloku předsedali Švédové. Jejich výzdoba však byla dost minimalistická. Šlo v podstatě o pár koberečků, židlí a stoleček, vše připomínající svým zjevem známou firmu IKEA, a nad tím zavěšenou lampu a plakát s logem švédského předsednictví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.