Lidovky.cz

Slováci poslali výbušninu letadlem dvakrát. Cvičení zpackali už loni

Svět

  9:49aktualizováno  10:54
BRATISLAVA - Za "fatální selhání" policejního psovoda označil šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako incident s balíčkem nebezpečné trhaviny. Ta se v rámci nepovedené protiteroristické zkoušky omylem v sobotu dostala na palubu letadla z Popradu do irského hlavního města Dublinu. Jak se teď ukázalo, nestalo se to poprvé. Už loni v lednu na stejném letišti psovod zapomněl v zavazadle cestujícího trhavinu, kterou tam strčili jiní policisté.

Policejní psovod na letišti (ilustrační foto) foto: Reuters

S informací, že nejde o ojedinělý případ, přišel server iDNES.cz.

I když Mako uznal svůj díl viny, ministr vnitra nepřijal jeho rezignaci. Zároveň Mako vyslovil pochybnost, zda dublinské letiště je připraveno řešit podobné krizové situace. Irská strana ovšem vinu odmítá a slovenský experiment ostře kritizuje.

Potrestán tak bude zřejmě jen policejní psovod, který trhavinu zapomněl vyjmout ze zavazadla nic netušícího slovenského cestujícího. Slovenský policista o záležitosti prý své nadřízené neinformoval, uvědomil jen popradské letiště. To kapitána stroje slovenské společnosti Danube Wings před odletem o věci informovalo, ale protože nevyhodnotil situaci jako nebezpečnou, odstartoval.

Slovenské orgány i vedení letiště zároveň tvrdí, že ještě během letu odešel z Popradu na dublinské letiště dálnopis s varováním. Irská strana přijetí jakékoli zprávy popírá a trvá na tom, že informaci o incidentu dostala s třídenním zpožděním.

Do Dublinu odletělo až 90 gramů vysoce nebezpečné trhaviny RDX ukryté v batohu devětačtyřicetiletého Slováka, který v Dublinu třetím rokem pracuje v elektrotechnické firmě. Policisté mu výbušninu vložili do zavazadla bez jeho vědomí. Slovenské úřady pak Slováka o trhavině telefonicky informovaly až v pondělí večer. V úterý ráno vtrhla do jeho bytu s příkazem k zatčení dublinská policie, která mezitím uzavřela také okolí. Po tříhodinovém výslechu, který prokázal Slovákovu nevinu, byl propuštěn.

Nechtěný slovenský "kurýr" se na policii nezlobí

Slovák zadržený s balíčkem trhaviny, který se v těchto dnech stal nechtěnou hvězdou irských a slovenských médií, se na letištní policii v Popradu nezlobí a žádné žaloby podávat nechce.

Bratislavský tisk dnes identifikoval devětačtyřicetiletého slovenského pasažéra jako Štefana Gondu, popradského elektrotechnika, kterého pracovní příležitost v Irsku před čtyřmi lety dočasně vylákala do Dublinu.

Gonda se s novináři nechce bavit, o maximální zdrženlivost v podávání informací prý podle listu Pravda požádalo irskou stranu i slovenské ministerstvo vnitra. Několik informací ale do dnešního slovenského tisku proniklo z Gondovy rodiny.

Gondova manželka Monika přiznává, že její muž si při zadržení ve svém dublinském bytě a tříhodinovém policejním výslechu dost vytrpěl. "Vím, co se s ním dělo, snaží se před tím uniknout, má z toho trauma," řekla Gondová redaktorům Pravdy. "Detaily ale manžel nechce zveřejňovat," upozornila.

Podle slovenských právníků má Gonda plné právo požadovat odškodnění.

Hexogen je účinnější výbušnina než TNT
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se telefonicky omluvil irské vládě i postiženému. Kaliňák také zastavil provádění podobných cvičení. Irská média i politici záležitost komentují jako krajně neodpovědnou a nebezpečnou, opozice žádá vyšetřování. Incident se dostal mezi hlavní zprávy předních světových zpravodajských médií.

Výbušninu RDX zvanou hexogen označují odborníci za stabilní, ale účinnější než známější trinitrotoluen. V zavazadle byla bez roznětky, proto prý nebyla příliš nebezpečná. Kdyby ovšem k explozi došlo, mohlo 90 gramů RDX letoun zlikvidovat. Naopak podle Maka by takové množství možná nevyrazilo ani dveře.

Bezpečnostní experti připouštějí, že testy protiteroristických systémů jsou poměrně časté, nikdy však v nich nevědomky neúčinkují řadoví cestující. Podle irské policie šlo o neuvěřitelný přehmat. Hazardem a blamáží pojmenovali incident bezpečnostní experti z celého světa.

Aktivista už chystá žalobu
Mluvčí irského ministerstva zahraničí novinářům sdělila, že její úřad "očekává vyčerpávající zprávu o celé záležitosti a bude podle potřeby o věci jednat s úřady druhé (tedy slovenské) strany".

Nejasnosti panovaly také o počtu ukrytých vzorků v zavazadlech několika cestujících, údajně jich mělo být osm. Slovenská policie však potvrdila dva - pachovou konzervu, kterou psovod vyjmul, a zapomenutou trhavinu.

V případu se také objevila první snaha o právní řešení incidentu. Slovenský občanský aktivista Ondrej Dostál oznámil, že podal trestní oznámení ve věci podezření ze spáchání několika trestných činů, například zneužití pravomoci veřejného činitele nebo nedovoleného ozbrojování a obchodování se zbraněmi.

Irská policie míří vyšetřovat na Slovensko

Speciální tým irské policie se chystá navštívit Slovensko. Podle dnešní zprávy listu Irish Independent má skupina vyšetřit okolnosti hlučného skandálu, který i dnes zaměstnává irská a slovenská média a politiky.

Skupina irských expertů má hlavně zjistit, jak se mohlo stát, že dálnopisná zpráva informující irskou stranu o nebezpečném předmětu v zavazadlovém prostoru letadla nedorazila na dublinské letiště, ale do kanceláře firmy Servisair, která se stará o odbavení zavazadel. Šéf irské policejní skupiny superintendant Martin McLoughlin chce ještě před odletem na Slovensko vyslechnout v Irsku jak dublinský letištní personál, tak i zaměstnance Servisairu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.