Lidovky.cz

Obama: Selhal jsem já i bezpečnostní služby

Svět

  23:04aktualizováno  8. ledna 8:10
WASHINGTON - Bezpečnostní služby při vánočním pokusu o teroristický útok na americké letadlo selhaly, je třeba změnit jejich práci, uvedl americký prezident Barack Obama. Dodal, že nešlo o selhání jednotlivců, ale o systémovou chybu. Zároveň podotkl, že jako prezident za toto selhání nese osobní zodpovědnost.

Barack Obama foto: ČTK

"Jako prezident mám závaznou zodpovědnost chránit naši zemi a naše lidi. Pokud systém selže, je to moje zodpovědnost," uvedl Obama. Šéf Bílého domu při svém projevu vycházel ze zprávy svého bezpečnostního poradce Johna Brennana, který se zabýval příčinami selhání bezpečnostních složek i jejich nápravou do budoucna.

Z analýzy Bílého domu vyplývá, že Spojené státy měly před útokem

Nigerijský atentátník jde před soud

Mladý Nigerijec, který se o vánočních svátcích pokusil o atentát na americký letoun směřující do Detroitu, dnes poprvé od svého činu stane před soudem. Ten by měl rozhodnout, zda bude mít Umar Farouk Abdul Mutallab možnost propuštění na kauci. Za pokus vyhodit do povětří letoun se zhruba 300 lidmi na palubě byl Mutallab obžalován ze šesti závažných trestných činů. Mimo jiné z pokusu o vraždu a z pokusu o užití zbraně hromadného ničení.

dostatek informací o tom, že ze strany mladého Nigerijce, který cestoval z Amsterodamu do Detroitu, pokusil se při přistání letadlo vyhodit do povětří a je zřejmě členem teroristické sítě Al Kajda, hrozí nebezpečí. Nepodařilo se jim ale tyto údajne spojit, ani jim nevěnovaly dostatečnou pozornost.

Selhala i analýza dat, která tajné služby získaly. Nedostatky Bílý dům zjistit i při tvorbě seznamů lidí, kteří by se kvůli podezření z teroristických aktivit v žádném případě neměli dostat na palubu. 

Obama proto požaduje, aby v tajných službách napříště byly jasně rozdělené zodpovědnosti za zpracování informací. Zpravodajci také musejí "agresivně" sledovat stopy, které mají. Zprávy o hrozbách by napříště měly být distribuovány rychleji. Zlepšit by se také měly tvorba seznamů nežádoucích cestujících. Posílit by v budoucnu měla i bezpečnost na letištích a spolupráce Spojených států s dalšími zeměmi.

O přísnějších opatřeních se bude jednat ve Španělsku
Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová po Obamově projevu uvedla, že Spojené státy letos na svých letištích rozmístí nejméně 300 tělesných skenerů, které dokážou nahlédnout pod šaty cestujících. Zároveň řekla, že USA se s dalšími zeměmi ještě tento měsíc sejdou ve Španělsku, kde budou jednat o přísnějších bezpečnostních opatřeních v letecké dopravě. Připomněla, že v letadle, které mohl terorista zničit, byli cestující ze 17 zemí. Bezpečnost v letectví tak podle ní není jen záležitostí USA.

Obama nicméně podotkl, že sebelepší opatření proti podobným hrozbám nemůžou být stoprocentně úspěšná. Spojené státy se přesto musí snažit, aby byly o krok napřed před útočníky.

Mladík byl na seznamu podezřelých
Třiadvacetiletý islámský radikál Umar Farouk Abdul Mutallab podle zástupců amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost prošel 25. prosince v Amsterodamu bezpečnostní kontrolou a bez potíží nastoupil do letadla mířícího do Detroitu. Při přistání se letadlo pokusil vyhodit do povětří pomocí výbušniny ukryté ve spodním prádle. Útok se mu ale nezdařil. Mladík při výslechu řekl, že výcvik získal od Al-Káidy v Jemenu. Jeho jméno bylo v americké databázi asi 550.000 osob podezřelých ze spojení s teroristy, nikoli však na seznamu, podle něhož by byl nucen podrobit se před letem pečlivější bezpečnostní prohlídce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.