Lidovky.cz

Íránského profesora zabila bomba. Prý za to mohou Izrael a USA

Svět

  9:34aktualizováno  15:30
TEHERÁN - Výbuch bomby zabil v Teheránu profesora jaderné fyziky. Íránská rozhlasová stanice IRIB útok označila za teroristický akt a ministerstvo zahraničí z něj obvinilo USA a Izrael, které to odmítly. Nepotvrzené zatím zůstává případné spojení zavražděného s kontroverzním íránským jaderným programem, nejasná je i jeho politická orientace.

Íránští policisté před domem zabitého profesora foto: ČTK

Útočníci umístili bombu na zaparkovaný motocykl nedaleko bydliště profesora Masúda Mohammadího a odpálili ji na dálku ve chvíli, kdy profesor vycházel z domu.

Teheránský prokurátor Džafarí Dolatabádí řekl, že padesátník Mohammadí byl "specialistou v oblasti jaderné energie". Také reportér katarské televize Al-Džazíra údajně získal od nejmenovaných zdrojů v Íránu informaci, že Mohammadí se zřejmě podílel na íránském jaderném programu, a mohl se proto stát snadným terčem zahraničních tajných služeb.

Mluvčí Íránské organizace pro jadernou energii Alí Šírzadían naproti tomu řekl, že Mohammadí neměl žádné spojení s touto agenturou, odpovědnou za íránský jaderný program. "Nebyl zapojen do národního jaderného programu," prohlásil Šírzadían o oběti.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni se odmítla k Mohammadího vraždě vyjádřit. Podle hodnocení západních expertů působil Mohammadí jako teoretický fyzik. Ve svých publikacích se prý zabýval převážně kosmologií a kvantovou fyzikou a jeho práce nevykazují žádnou přímou souvislost s íránským jaderným programem.

Íránské vedení atentát odsoudilo a obvinilo z něj "žoldáky světových mocností", což je termín, jímž Teherán obvykle označuje íránský exil z organizace Lidoví modžáhedové. Skupina se vzápětí od útoku distancovala prohlášením, že "fašismus vládnoucí v Íránu" sleduje své vlastní politické cíle a "nikoliv poprvé" se pokouší svalit odpovědnost na hnutí odporu.Íránští hasiči před domem zabitého profesora

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí sdělil, že "první šetření ukazuje na trojúhelník zla tvořený sionistickým režimem (Izraelem), Amerikou a jejich agenty". USA označily toto obvinění za "absurdní". Izrael se k němu oficiálně nevyjádřil, izraelský ministr průmyslu a obchodu Benjamin ben Eliezer ale předpověděl, že jeho země bude jistě dávána do souvislosti s útokem.

Byl profesor Músávího stoupencem?
Šéf perské sekce BBC Baqer Moin upozornil, že Írán se při hledání viníků zaměřil na všechny, v jejichž zájmu je zpomalení íránského jaderného programu.

Nejasnosti se vynořily také ohledně politické orientace zavražděného profesora. Zatímco prokuratura jej označila za loajálního a věrného režimu, na jedné z opozičních webových stránek se objevilo tvrzení, že fyzik byl stoupencem opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího.

Teheránská univerzita, na níž Mohammadí působil, byla centrem nedávných protestů studentských podporovatelů opozice. Před červnovými prezidentskými volbami zveřejnily proreformní webové stránky Mohammadího jméno na seznamu 240 pedagogů Teheránské univerzity podporujících Músávího.

Incident se odehrál v době narůstajícího napětí v islámské republice sedm měsíců poté, co zpochybňované prezidentské volby vyvolaly v zemi zmatek a nepokoje. Tento týden mají také velmoci znovu jednat o íránském jaderném programu, kvůli němuž Íránu hrozí další mezinárodní sankce. Írán prožívá nejvážnější domácí nepokoje od islámské revoluce v roce 1979, protože protesty opozice proti výsledkům voleb se zvrhly v násilnosti. Úřady obvinění opozice z falšování voleb odmítají.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.