Lidovky.cz

Vězni z Guantánama už jsou možná na Slovensku

Svět

  22:12
BRATISLAVA - Slovenská média dnes večer naznačila, že na Slovensko již mohli dorazit tři vězni propuštění z kontroverzní americké věznice na Guantánamu, jejichž přijetí tento týden Bratislava ohlásila.

Guantanámo - ilustrační foto. foto: ČTK

Slovenští novináři tak usoudili ze skutečnosti, že z košického letiště vpodvečer dorazila do záchytného uprchlického tábora v Humenném přísně střežená kolona policejních vozů. Úřady podrobnosti neposkytly.

Policejní viceprezident Stanislav Jankovič, který údajně kolonu z Košic do Humenného doprovázel, podle internetového serveru sme.sk označil akci za policejní cvičení. Zároveň řekl, že z bezpečnostních důvodů záležitost nebude komentovat.

"Mohu ale ubezpečit, že vše je v pořádku a že nehrozí žádné nebezpečí," prohlásil Jankovič. Nevyjádřil se ke spekulacím, že šlo o přesun osob z Guantánama či o přípravu na takový převoz.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák tento týden oznámil, že Slovensko přijme tři vězně z Guantánama. USA chtějí uzavřít tuto věznici, kde bez soudu zadržují osoby podezřelé z terorismu. Podle Lajčáka si Slovensko trojici, která nikdy nebyla kvůli terorismu obviněna a odsouzena, vybralo samo.

"Nejde o zločince, nikdy nebyli obviněni a odsouzeni," řekl v úterý Lajčák.

Dodal, že obyvatelům Slovenska kvůli přijetí osob propuštěných z Guantánama žádné riziko nehrozí. Ministra řekl, že trojice na Slovensko přijede dobrovolně; nemůže se vrátit do vlasti, protože by jí tam "kvůli nízké úrovni demokracie a ochrany lidských práv" mohlo hrozit pronásledování.

Guantánamskou věznici nechal po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001 zřídit tehdejší americký prezident George Bush. Věznice funguje od ledna 2002, kdy tam byly dopraveny první osoby podezřelé z teroristických akcí či z příslušnosti k afghánskému hnutí Taliban nebo k teroristické síti Al-Káida. Od té doby věznicí prošlo na 770 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna. Objevily se rovněž zprávy, že vyšetřovatelé používají mučení.

USA zadrženým na Guantánamu nepřiznaly status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označily je za "nepřátelské bojovníky", což podle americké interpretace umožnilo zadržovat je bez soudu a bez přístupu k právníkům.

O uzavření vězení, jehož existenci kritizovali ochránci lidských práv, loni hned po svém nástupu do Bílého domu rozhodl nový prezident Barack Obama.

Věznice měla přestat fungovat letos v lednu, ale tento termín dodržen nebude. Americké úřady totiž stále řeší, kam zbývající zadržované přemístí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.