Lidovky.cz

Zabíjejí neposlušné, říká o Talibanu zástupce afghánské vlády

Afghánistán

  15:29
PRAHA - Chceme integrovat Taliban, říká Dželání Popál, dohlížitel afghánské vlády nad regiony a vystudovaný právník. Popál nyní vede úřad, který prezident Hamíd Karzáí založil v roce 2007, aby zlepšil působnost vlády v jednotlivých oblastech země. Popál do Prahy nyní přijel kvůli konferenci, která se zabývá obnovou Afghánistánu.

Dželání Opál. foto: Americké velvyslanectví v Praze.

LN: Kdybyste si představil, že hned zítra všechny západní síly Afghánistán opustí, byli byste schopní ubránit se pouze vlastními silami? Vydrželi byste nápor Talibanu?

Myslím si, že Afghánistán potřebuje ještě určitý čas na rozvoj bezpečnostních sil. Jeden z požadavků afghánské vlády už od začátku je, aby (národní, pozn. red.) síly převzaly vedení všech operací proti Talibanu a Al Kajdě.

LN: Je Taliban nyní silnější, než byl třeba před rokem?

V některých částech země má Taliban stále vliv. Dobrou věcí ale je, že (bojovníci Talibanu) nemají masovou podporu obyvatel. Obvykle totiž používají zastrašování a vyhrožování. Naše síly v současnosti bojují více efektivně a vytlačují je z mnoha oblastí, třeba z Hílmandu. Zlepšila se také naše situace v Kunduzu. Taliban nyní mění svou strategii, více se zaměřuje na pozemní miny. Mnoho svého potencionálu totiž ztratil v boji s afghánskými a mezinárodními silami. Proto kladou miny, což ale způsobuje velké ztráty.

LN: Proč Taliban lidi zastrašuje?

Afghánská vláda je legálním reprezentantem obyvatelstva, nemůže se proto uchýlit k extrémním metodám. Taliban ale třeba používá lidské štíty. Nedávný průzkum BBC ukázal, že jenom čtyři procenta lidí podporují Taliban. Naopak 72 procent lidí stojí za současnou vládou. To ukazuje, že nynější ústava, prezident a vláda mají velkou podporu. Potvrzuje to také to, že je Taliban velmi izolovaný.

LN: Jak jinak ještě příslušníci hnutí obyvatelstvo zastrašují?

Taliban silou vybírá daně, silou rekrutuje lidi. Zavírá také školy. Obyvatele, kteří je neposlouchají, bojovníci zabíjí. Podle nové (vládní) strategie je třeba lidi ochránit od zastrašování Talibanu: nejprve Taliban izolovat a pak s ním jednat.

LN: Ve čtvrtek je v Londýně na programu velká mezinárodní konference o Afghánistánu. Probírat se bude právě plán prezidenta Hamída Karzáího na smíření s Talibanem. Vy tedy souhlasíte s předpokladem, že povstalci složí zbraně výměnou za peníze a práci? Je ale integrace Talibanu do společnosti možná?

Hlavním cílem londýnské konference bude prodiskutovat posílení afghánských bezpečnostních sil. Když budeme v silnější pozici, někteří členové Talibanu nepatřící k tvrdému jádru ani k Al Kajdě můžou přijít. Někteří lidé bojují (v řadách Talibanu) ze strachu, jiní kvůli tomu, že jsou nezaměstnaní a se zbraní v ruce si můžou jednoduše vydělat peníze. Takže když bude vláda silná a bude vykonávat dostatečný tlak, takoví lidé se mohou zapojit. Proto jsme dohodli, že budeme tlačit na jejich zpětnou integraci do afghánské společnosti. Asi 80 procent příslušníků Talibanu je možné přesvědčit, asi 20 procent je tvrdé jádro. Součástí strategie jsou ale i rozhovory s ním. Měli by ale přijmout afghánskou ústavu a ustoupit od násilí a útoků na civilisty. Důležité je také poradit si s výspami Talibanu. Naše integrační snahy budou marné, pokud Pákistán bude nadále Talibanu poskytovat útočiště.

LN: Jaká je vlastně ideologie bojovníků Talibanu?

Velmi zpátečnická, jsou to extremisté, kteří vyrostli v izolovaných madrasách (islámských školách). Mají málo informací a o realitě toho mnoho nevědí.

LN: Afghánistán se skládá z různých etnických skupin. Jak moc silná je podle vás v současnosti idea společného národa?

Vždy tady byl jednotný národ s velmi silným občanským pocitem. Dám vám jeden příklad. Po porážce Sovětského svazu se některé části země separovaly od ústřední vlády a byly kontrolované místními válečníky. Nikdo je sice nemohl zastavit, ale lidé stále říkali: "Měli bychom žít v jedné zemi." Lidé si totiž centrální vládu spojují s mírem a uklidněním situace.

LN: Příslušníci různých skupin tedy podle vás věří, že dohromady budou silnější?

Všechny je spojuje silná sounáležitost s Afghánistánem.

LN: V jaké oblasti by Západ mohl pomáhat efektivněji?

Chceme, aby západní země využívaly afghánskou vládu. Nikoli aby vytvářely paralelní struktury, třeba ve státní správě. To patří do náplně práce vlády. Také očekáváme, že se podaří zesílit tlak na Pákistán. Vedení Talibanu a Al Kajdy fungují v Pákistánu, a ne v Afghánistánu. To je také hlavním důvodem pro boje v Afghánistánu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.