Lidovky.cz

Na Haiti začala očkovací kampaň, zachránit má až 700 tisíc dětí

Svět

  21:26
PORT-AU-PRINCE - V haitské metropoli Port-au-Prince, která se vyrovnává s následky katastrofického zemětřesení, byla dnes zahájena velká očkovací kampaň s cílem ochránit 700.000 dětí proti životu nebezpečným chorobám. Uvedla to dnes agentura DPA s odvoláním na Dětský fond OSN (UNICEF).

Děti na Haiti foto: Reuters

Podle OSN je situace v zemi nyní relativně stabilizovaná. Násilí propuká podle agentury AP zejména při rozdělování potravin, nebezpečí představují i stovky uprchlých vězňů.

V přeplněných humanitárních táborech, kde je riziko nákazy různými chorobami největší, dostaly očkovací látku proti spalničkám, záškrtu, tetanu a černému kašli první děti již dnes. Očkování bude pokračovat i na dalších místech země. V další vlně budou očkovací látky proti tetanu a záškrtu aplikovány i starším dětem a dospělým. "Tyto nemoci představují smrtelné nebezpečí především pro malé děti do pěti let, na Haiti navíc mnohé trpí podvýživou," prohlásil UNICEF. OSN dnes dále oznámila, že bezpečnostní situace na Haiti je stabilizovaná, násilné incidenty jsou ojedinělé, ale potenciálně hrozí výbuchy násilí.

Sdělila například, že dvě desítky ozbrojených mužů se pokusily o víkendu unést konvoj vozidel přepravující humanitární pomoc pro oběti zemětřesení z letiště Jérémie na jihozápadě země. Zablokovaly silnici, ale varovná policejní střelba je zahnala. Při incidentu nikdo nebyl zraněn.

Uprchlí vězní a nedostatek policistů
Mluvčí OSN Elisabeth Byrsová připomněla, že na útěku jsou stovky haitských zločinců, kteří uprchli z vězení poškozených při zemětřesení z 12. ledna. Z poničených věznic uprchlo asi 6000 trestanců. Dvě třetiny z nich byly vězněny v hlavním městě. Velký počet jich byl odsouzen na doživotí.

Neupřesněná část z nich byla zadržena, naposledy o víkendu jich policie dopadla 33.

Haitská policie posílila hlídky, aby omezila násilí v ulicích, a také více haitských policistů doprovází policisty OSN.

Většina přeživších obětí zemětřesení, které si podle dosavadní bilance vyžádalo přes 170.000 mrtvých, stále žije ve špinavých provizorních stanech. Charitativní pracovníci připouštějí, že se jim zatím nepodařilo poskytnout potraviny velké části potřebných. Mimo jiné i proto, že gangy násilníků kradou zásoby uskladněné u táborů.

Právě nejistá bezpečnostní situace je největším zdrojem znepokojení mezinárodních humanitárních týmů i obyvatel Port-au-Prince, kteří jsou oběťmi krádeží i rabování. Konvoje s pomocí jsou proto doprovázeny vojáky stabilizační mise OSN (MINUSTAH) a vojáky americké armády, která vyslala na Haiti 22.000 mužů.

Nekontrolovatelná korupce brzdí pomoc
Dalším problémem je korupce, která Haiti ovládala už před přírodní katastrofou, upozornila dnes organizace Transparency International. Podle ní však přílišná kontrola může paralyzovat pomoc a zpomalovat její distribuci nemocným a hladovějícím, ale na druhou stranu slabá kontrola otevírá dveře korupci, varuje TI ve své dnešní zprávě. Zároveň nabízí skupinám pracujícím na Haiti pomoc.

V pondělí se v severní části haitské metropole shromáždily stovky lidí, kteří kritizovali haitského prezidenta Reného Prévala. "Préval pro tuto zemi nic neudělal, nepomohl ani obětem (zemětřesení)," zaznělo například v zástupu, objevily se i výhrůžky smrtí, pokud by se skutečně teď objevil.

Préval se objevil na veřejnosti jen párkrát, nechal své ministry, aby se se situací vypořádali, napsala AP. Sám byl už před katastrofou obviňován z korupce a neschopnosti.

Někteří demonstranti volali po návratu bývalé hlavy státu Jeana-Bertranda Aristideho, který rezignoval na svůj post v roce 2004. Aristide před nedávnem oznámil, že by se rád vrátil zpátky z exilu v Jihoafrické republice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.