Lidovky.cz

Útoky proti šíitům: Desítky mrtvých v Iráku i Pákistánu

Svět

  14:39aktualizováno  17:34
KARBALÁ/KARÁČÍ - Nejméně 31 šíitských poutníků bylo zabito a dalších 150 utrpělo zranění při pumovém atentátu u iráckého posvátného města Karbalá, kde dnes šíitští muslimové slaví jeden ze svých nejvýznamnějších svátků. 25 mrtvých a na sto zraněných si dnes také vyžádaly pumové útoky v jihopákistánském Karáčí. Zde byl zasažen autobus, v němž cestovali převážně mladí šíité na náboženské shromáždění.

Pumový útok na autobus v pákistánském Karáčí foto: ČTK

V irácké Karbale explodovaly podle agentury Reuters dvě bomby nastražené v automobilech. Agentura AP odvolávající se na nejmenovaného příslušníka irácké policie píše, že nálož byla v jednom autě a že ji odpálil sebevražedný útočník. Krátce nato místo výbuchu zasáhly dvě minometné střely, dodal zmíněný policista s tím, že počet obětí pravděpodobně ještě vzroste.

Al Kajda a někdejší strana Saddáma Husajna

Útok se odehrál kolem 12:15 místního času (10:15 SEČ) na východním předměstí Karbaly, poblíž jednoho ze tří hlavních vstupů do města. Guvernér provincie Karbalá z atentátu obvinil teroristickou síť Al Kajda a její pomocníky ze strany Baas někdejšího diktátora Saddáma Husajna.

Přes milion šíitských poutníků dnes v Karbale slaví svátek arbaín, který je jedním z nejdůležitějších v šíitském náboženském kalendáři. Obřady končí období čtyřicetidenního smutku, jenž začal 7. ledna svátkem ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě u Karbaly roku 680.

Do Karbaly, ležící asi 110 kilometrů jižně od Bagdádu, mířili poutníci celý tento týden a byli - jako každoročně - terčem násilností, navzdory přítomnosti 30 tisíc příslušníků iráckých bezpečnostních sil na trase pouti a ve zmíněném posvátném městě.

V pondělí sebevražedná atentátnice, vydávající se za účastnici procesí, usmrtila před stanem s občerstvením v bagdádské čtvrti Aš-Šaab 54 šíitských poutníků a dalších 120 osob zranila. Ve středu zahynulo u Karbaly 20 lidí a více než stovka utrpěla zranění při výbuchu bomby umístěné na vozíku za motocyklem.

Za Saddámova režimu, kdy byli u moci menšinoví sunnité, byly oslavy svátku arbaín, jakož i další šíitské náboženské slavnosti zakázány.

Dnešní krveprolití dále zvyšuje napětí mezi vyznavači sunnitské a šíitské větve islámu, které v posledních dnech roste v důsledku sporu o možnost kandidatury asi 500 kontroverzních sunnitských uchazečů o poslanecká místa v březnových parlamentních volbách, kteří jsou podezřelí ze spojení s někdejší Saddámovou vládní stranou Baas.

Autobus v Karáčí zasáhla nálož z motocyklu

Náboženské rozpory mezi sunnity a šíity jsou pravděpodobně také důvodem pumových útoků v jihopákistánském Karáčí. Na 25 stoupl počet osob, které dnes zahynuly při výbuších dvou bomb v jihopákistánském přístavním městě Karáčí. Kolem stovky dalších lidí utrpělo zranění, napsala agentura AP.

První nálož umístěná na motocyklu zasáhla autobus jedoucí po hlavní silnici, v němž cestovaly převážně ženy a děti na procesí spojené s arbaínem, posledním dnem čtyřicetidenního smutku za Mohamedova vnuka Husajna bin Alího, který padl v roce 680 v bitvě u Karbaly. Jeho smrt si šíité připomenuli svátkem ášúrá před 40 dny.

Podle zatím poslední bilance v autobuse zahynulo 12 lidí, 49 dalších bylo zraněno. Poté, co byli zranění převezeni do nemocnice Džinná, explodovala u jejího vchodu druhá bomba a podle provinčního ministra zdravotnictví zabila 13 lidí.

Ve chvíli výbuchu byla nemocnice plná nejen obětí, ale také jejich příbuzných. I tato nálož byla umístěna na motocyklu, respektive v některé sanitce nebo v její blízkosti, uvedla AP. Pyrotechnická jednotka později zneškodnila třetí nálož na parkovišti téže nemocnice.

Karáčí s více než 16 miliony obyvatel, které je pákistánskou komerční metropolí, bylo v uplynulých týdnech dějištěm řady pumových útoků namířených proti menšinovým šíitům. Přitom vyznavači obou větví islámu - sunnité i menšinoví šíité - spolu obvykle žijí v klidu.

Za násilnostmi stojí extremisté z obou táborů. Asi nejvýraznějšími extremistickými skupinami je teroristická síť Al Kajda a pákistánský Taliban, který má svou baštu v severozápadních horách daleko od Karáčí. V obou převažují sunnité a šíity považují za bezvěrce.

Taliban sice v posledních měsících provedl řadu pumových útoků, vždy je však směroval proti vládě, bezpečnostním silám či západním cílům, nikoliv proti šíitům.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.