Lidovky.cz

Tymošenková odmítá rezignovat, chce změnu politického systému

Svět

  11:12
KYJEV - Ukrajinská premiérka a neúspěšná prezidentská kandidátka Julija Tymošenková dnes odmítla výzvy nového prezidenta Viktora Janukovyče k odstoupení a oznámila, že na svou funkci nehodlá rezignovat.

Julija Tymošenková foto: ČTK

Na schůzi frakce koaličního bloku Naše Ukrajina - Národní sebeobrana (NU-NS) Tymošenková prohlásila, že prezidentské volby nemají žádný právní vztah k situaci vlády, a proto nevidí důvod k rezignaci. Vyjádřila zájem udržet dosavadní vládní koalici, pro kterou by nové parlamentní volby mohly být nevýhodné.

Členy vládní koalice jsou na Ukrajině tři politické bloky, které mají ve sněmovně s 450 poslaneckými křesly celkem 244 mandátů. Nejsilnějším z nich je se 153 mandáty Blok Julije Tymošenkové (BJuT); ostatní dva jsou podstatně menší a mohou podle místního tisku v případě předčasných voleb riskovat, že se nedostanou přes povinnou tříprocentní hranici.

Ukrajinská média spekulují, že opoziční Janukovyčova Strana regionů se pokusí získat některý ze dvou menších vládních bloků na svou stranu, aby připravila Tymošenkovou o post předsedkyně vlády. K frontálnímu útoku má dojít po 25. únoru, kdy bude Janukovyč formálně uveden do prezidentského úřadu.

Odblokovat komplikovaný ústavní pořádek, který je kombinací parlamentního a prezidentského systému, má návrh, který dnes na parlamentní schůzi navrhla poslanecká frakce BJuT. Její šéf Ivan Kyrylenko předložil návrh na rozsáhlou reformu politického systému země, o níž by občané rozhodli v referendu. Kyrylenko na schůzi poslanců vyzval k vytvoření pracovní skupiny, která by navrhla příslušné změny ústavy.

Referendum
Kyrylenko vyzval k "jasnému rozdělení pravomocí" v zemi. Ukrajina si podle něj musí v referendu zvolit mezi prezidentským a parlamentním systémem.

"Další parlamentní volby nic nezmění, protože zásadní rozpor mezi mocenskými složkami, mezi centrem a regiony nezmizí," řekl poslanec.

Kyrylenko dnes poslancům navrhl možnost vyhlásit celostátní referendum, aby národ sám určil, jaký správní model potřebuje - prezidentský nebo parlamentní. Země podle něj rovněž potřebuje "kardinální soudní reformu".

Uvolnit "neúměrné napětí pramenící z boje o moc" je podle Kyrylenka možné tím, že rozhodující část pravomocí a rozpočtových prostředků bude přenesena do územních celků a místních samospráv.

Poslanci parlamentu dnes rovněž rozhodli o zrušení místních voleb, které se měly na Ukrajině konat letos v květnu, Důvodem je skutečnost, že v zemi nebyl schválen rozpočet na letošní rok, a tudíž chybí právní poklad pro uvolnění finančních prostředků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.