Lidovky.cz

Rumunsko začalo vyjednávat o americkém protiraketovém štítu

Svět

  17:13
SOFIA/MOSKVA - Rumunsko zahájilo jednání s Washingtonem o rozmístění asi 20 protiraketových střel na svém území v rámci připravovaného amerického protiraketového štítu. Oznámil to dnes šéf rumunské diplomacie Teodor Baconschi. Ruské ministerstvo zahraničí na to reagovalo novým vyjádřením znepokojení nad vybudováním amerického štítu v Evropě.

Teodor Baconschi foto: Razvan Chirita, Mediafax

"Naše jednání s USA budou trvat pravděpodobně rok a půl. Týkají se umístění 20 protiraket v několika lokalitách na rumunském území," řekl Baconschi na tiskové konferenci v Sofii, kde se setkal se svým bulharským protějškem Nikolajem Mladenovem.

Šéf bulharské diplomacie vyjádřil přesvědčení, že v dohledných měsících a letech bude o umístění prvků štítu jednat řada dalších středoevropských a východoevropských států, včetně Bulharska, které již projevilo jasný zájem, píše agentura Reuters.

Bulharský premiér Bojko Borisov nedávno uvedl, že jeho země rovněž má vést s Washingtonem předběžné rozhovory o umístění některých prvků protiraketového štítu na svém území. Podle něj by to byl způsob, jak Buhlarsko solidárně přispěje ke společné evropské bezpečnosti.

Strach Ruska
Rusko již dříve vyjádřilo znepokojení nad americkými plány na výstavbu štítu a dnes je znovu potvrdilo.

"Zneklidňuje nás také to, že se o důležitých rozhodnutích ohledně americké protiraketové obrany v Evropě dozvídáme spíše z médií než od našich oficiálních protějšků ve Washingtonu nebo Bukurešti," cituje agentura AP mluvčího ruského ministerstva zahraničí v Moskvě Andreje Něstěrenka.

Ten se však odmítl vyjádřit k tomu, zda jednání Washingtonu s Bukureští nějak ovlivní rusko-americké rozhovory o smlouvě o omezení strategických zbraní, která by nahradila smlouvu START 1 z roku 1991.

Pozemní protirakety schváleny
Rumunsko počátkem února schválilo návrh umístit k roku 2015 některé části protiraketové obrany USA na svém území. Později bylo upřesněno, že by to měly být pozemní protirakety typu SM-3. Washington hodlá rozmístit baterii protiraket krátkého doletu Patriot v severovýchodním Polsku. Navazuje tak na předchozí plány, které počítaly také s umístěním velkého radaru v Česku.

Rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy zrušit předchozí plány Bushovy vlády na vybudování sil s antiraketami v Polsku a radaru v Česku Kreml potěšilo.

Proti tomuto plánu se vždy vehementně stavěl. Ale Rusko se stalo velmi podezíravé i vůči inovovanému plánu Obamovy administrativy na protiraketový štít s těžištěm v jihovýchodní Evropě, tedy blíže k Íránu, proti němuž je údajně zaměřen.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.