Lidovky.cz

Oceánem se šíří tsunami, Chile evakuuje Velikonční ostrov

Svět

  8:15aktualizováno  14:38
SANTIAGO DE CHILE - Jižní část Chile poblíže města Concepción zasáhlo silné zemětřesení o intenzitě 8,8 stupně Richterovy škály. Podle dostupných informací je už 78 obětí. Námořnictvo evakuuje Velikonoční ostrov, na který se řítí obří vlna tsunami.

Zemětřesení si s auty dělalo co chtělo. foto: ČTK/AP

Postupně docházejí zprávy i o značných hmotných škodách. České velvyslanectví v metropoli Santiagu informovalo, že zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech.

Výběr nejsilnějších zemětřesení ve světě v historii s oběťmi na životech:

(řazeno podle síly zemětřesení dle Richterovy stupnice):
1. Chile - 22. května 1960 - 5 000 mrtvých: 9,5
2. USA a Kanada - 28. března 1964 - 125 mrtvých: 9,2
3. Indonésie - 26. prosince 2004 - zahynulo nejméně 228 000 osob, včetně stovek cizinců a osmi Čechů: 9,15
4. Peru/Chile - 13. srpna 1868 -  asi 25 000 mrtvých (někdy se uvádí až 40 000): 9,0
5. Ekvádor - 31. ledna 1906 - na 1000 mrtvých: 8,8
6. Chile - 27. února 2010 - zatím podle úřadů 78 mrtvých: 8,8
7. Portugalsko - 1. listopadu 1755 - zemřelo přes 60 000 lidí: 8,7
8. Indonésie - 28. března 2005 -  asi 1000 obětí: 8,7
9. Chile - 16. srpna 1906 - zdevastováno bylo město Valparaíso; zemřelo 20.000 lidí: 8,6
10. Indie/Tibet - 15. srpna 1950 -  1500 obětí: 8,6

"Máme již hlášeno 78 obětí na životech," prohlásila podle agentury Reuters chilská prezidentka Michelle Bacheletová. Vyhlásila stav nouze v centrální části země a vyzvala občany zachovat klid, protože "státní orgány situaci zvládají".

České velvyslanectví v Santiagu informovalo, že zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech. Oznámil to mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura sdělil, že v Chile je nyní přibližně 150 českých turistů, zatím však nejsou hlášena žádná omezení jejich pobytu v Chile.

Mezinárodní letiště v Santiagu bylo uzavřeno a všechny lety zrušeny.

Agentura Reuters to oznámila s odvoláním na letecké orgány v Brazílii a Peru.

Na řadě míst v chilské metropoli jsou hlášeny narušené silnice a spadlé nebo poškozené mosty.

Zemětřesení v Chile: jak se šíří vlna tsunami Pacifikem.

Nejméně z jednoho zborceného mostu spadlo do vody auto, uvedla agentura AP. Některé čtvrti jsou bez elektrického proudu, také z jiných částech země byly hlášeny výpadky proudu, telefonních spojů, prasklá potrubí vodovodů a plynovodů.

Zatímco v moderní části Santiaga jsou budovy stavěny již odolné na otřesy, v historickém centru tomu tak není a byla poškozena řada zdejších budov.

Tsunami

Chile vyslalo pomoc letecky i lodní cestou na souostroví Juan Fernández poničený tsunami a námořnictvo začalo evakuaci Velikonočního ostrova, než tam obří přílivová vlna dojde.

Největší škody jsou hlášeny na kostele Nuestra Seňora de la Providencia, jehož zvonice se zřítila. Spadla také dvoupatrová parkovací budova a pohřbila v troskách asi 50 aut. Také několik nemocnic muselo být kvůli poškození evakuováno, spojení s městem Concepción ležícím nejblíže k epicentru stále nebylo obnoveno. Concepción je centrem téměř milionové pobřežní aglomerace.

Následky zemětřesení v Chile.

Prezidentka Bacheletová oznámila, že se chce vydat na leteckou obhlídku zasažených oblast, aby získala lepší představu o situaci.

Úřady v USA vydaly po prvních otřesech výstrahu před přílivovou vlnou tsunami pro celou Jižní Ameriku, pevninské Chile však již varování zrušilo, protože tam ničivá přílivová vlna nepřišla. Pouze některé lokality pobřeží zaznamenaly vlnu asi 1,3 metru, která výraznou škodu nezpůsobila.

Následky zemětřesení v Chile.

Silná tsunami však zasáhla ostrov Juan Fernández asi 660 kilometrů před chilským pobřežím, označovaný za ostrov Robinsona Crusoea.

Tato informace nasvědčuje, že tsunami místo k pobřeží Jižní Ameriky míří do Tichého oceánu. Výstrahu před ní proto vydaly japonské orgány. Americká geologická služba USGS vydala varování i pro polynéské ostrovy v Pacifiku a pro Střední Ameriku, pro své východní pobřeží vydala varování i Austrálie.

Následky zemětřesení v Chile.

Zemětřesení nastalo v 7:34 SEČ (3:34 místního času) asi 317 kilometrů jihozápadně od metropole Santiaga de Chile, v hloubce zhruba 35 kilometrů.

Zemětřesení v Chile

Epicentrum zemětřesení tak bylo v Tichém oceánu asi 100 kilometrů od pobřeží. USGS nakonec jeho intenzitu upřesnila na 8,8 stupně Richterovy škály. Otřesy intenzity přes osm stupňů mají potenciál způsobit značné škody na budovách; nedávné ničivé zemětřesení na Haiti mělo 7,2 stupně.

Otřesy trvaly podle svědků deset až 30 vteřin, jejich intenzita však vyvolala značnou paniku, vyděšení lidé vybíhali na ulice, kde plakali a objímali se z radosti, že to přežili. Lidé na ulicích zůstávají i hodiny po otřesech, úřady je začaly vybízet k návratu domů.

Hmotné škody se sčítají.

V pátek pozdě večer postihlo zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály také Japonsko. Škody byly minimální, odborníci však poukazují na to, že obě zemětřesení na opačných koncích pacifické zemské kry spolu mohou souviset.

Velké zemětřesení zasáhlo stejnou oblast Chile 22. května 1960. Otřesy tehdy měly intenzitu 9,5 stupně Richtera, vyžádaly si na 5000 lidských životů, s dodatečnými otřesy v příštích dnech pak celkem 10 000 životů a dva miliony lidí připravily o přístřeší. Tsunami tehdy měla takovou intenzitu, že zabíjela i na Havaji, v Japonsku a na Filipínách, způsobila škody i na západním pobřeží USA.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.