Lidovky.cz

Barmská disidentka se nesmí zúčastnit voleb

Svět

  7:37
RANGÚN - Nové zákony o volbách, které byly v Barmě schváleny v pondělí, nutí Národní ligu pro demokracii (LDN), aby vyloučila svoji předsedkyni Do Aun Schan Su Ťij ze svých řad. Uvedl to mluvčí strany.

Fotografie Do Aun Schan Su Ťij z roku 2007 foto: ČTK

Vojenská junta prosadila v pondělí pět zákonů vztahujících se ke konání parlamentních voleb, které se mají konat v příštích měsících. Jejich datum ještě nebylo oznámeno. Obsah zákonů je odhalován postupně v médiích.

"Zjistili jsme, že musíme vyloučit paní Su Ťij," řekl mluvčí strany LDN. "Postoj (vojenské junty) je v zákonu jasný," dodal.

Zákon on registraci politických stran, který byl uveřejněn v oficiálním tisku, vylučuje každého, kdo byl odsouzen soudem, z členství ve stran.

Vůdkyně opozice Su Ťij si nyní odpykává osmnáctiměsíční trest v domácím vězení.

Přijatá legislativa zahrnuje kromě volebního zákona také zákon o registraci politických stran a zákony o vytvoření různých volebních komisí.

Poslední volby v roce 1990 vyhrála Národní liga pro demokracii v čele s Do Aun Schan Su Ťij. Junta jí však odmítla předat moc a naopak ji většinu času drží v internaci. Navíc ji loni znovu odsoudila k dalšímu domácímu vězení, což je všeobecně považováno za snahu zabránit jí v kandidatuře.

"Zákon stanovuje, že politické strany mají 60 dní na to, aby se registrovaly, což bude nutit LDN, aby se rychle rozhodla. LND musí odpovědět jasně, ale nemohu teď říci, co odpovíme," dodal mluvčí.

Z účasti ve volbách ale fakticky vylučuje Su Ťij i poslední ústava z roku 2008, protože zakazuje všem Barmáncům, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, vykonávat jakoukoli veřejnou funkci. Její manžel byl totiž Brit. Má s ním dva syny.

Ústava také zajišťuje čtvrtinu křesel pro armádu a významnou roli poskytuje veliteli armády, který v blíže neupřesněném stavu nouze přebírá na rok veškeré zákonodárné, výkonné i soudní pravomoci; rovněž zaručuje všem členům vojenské junty, že nebudou stíháni za činy, jichž se dopustili při výkonu své funkce.

Mezinárodní společenství už měsíce poukazuje na to, že osvobození paní Su Ťij je nutné kvůli věrohodnosti voleb. Podle mnoha analytiků je cílem voleb legitimizovat moc v rukou vojenské junty. Spojené státy se vyjádřily skepticky o možnosti, že by volby byly věrohodné.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.